Wirtualne Zielone Dni w Gołdapi 2021 – IV

Odsłona 4
„Witaj Wiosno!” – kolory zielony, czerwony

Zaśpiewaj razem z Wiosną i z nami

Pobudka, pobudka czas wracać do ogródka.
Pobudka, pobudka na grządki wracać czas…

Ćwiczenia z poduszką – Iza Kowalik proponuje

Sport na świeżym powietrzu

Rozczytaj się na zielono – bibliotekarka Edyta Izbicka proponuje…

Światowy Dzień Zdrowia 2021 – Sanepid Gołdap

„Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, który jest obchodzony 7 kwietnia. Wszyscy jednakowo zasługują na dostęp do usług zdrowotnych, ale nie zapominajmy, że sami również mamy obowiązek zadbać o zdrowie własne i naszych najbliższych.

 

Motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia 2021 związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się na świecie wirusa SARS-CoV-2. Obecnie istotne znaczenie ma sprawne funkcjonowanie służby zdrowia, dostęp do leczenia niezależnie od miejsca zamieszkania, a na szczególne podkreślenie zasługuje rola personelu medycznego w czasie pandemii.

Uwaga w tym roku zwrócona jest na konsekwencje ekonomiczne oraz społeczne będące efektem panującej pandemii. Zmiany w funkcjonowaniu społecznym w związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi wpływają na samopoczucie, wywołując często niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak też zdrowie psychiczne.

 

Oznaki wiosny

  • Zacznij od swojego podwórka – porządki
  • Ogrody, ogródki – nasze rośliny

„Zielona trawa, zielony mech, zielona żaba rech, rechu, rech” – zaśpiewaj z nami

,,Wiosna w naszym przyszkolnym ogródku” – Małgorzata Marcinkiewicz

We wrześniu 2020r. uczniowie kl.8 postanowili, że odchodząc z ,,Dwójki”, pozostawią po sobie żywą pamiątkę – kwiaty, które będą kwitły każdej wiosny przed szkołą.    Wychowawczyni zaproponowała, aby były to krokusy i szafirki. Ósmoklasiści przynieśli dużą ilość cebulek. W działaniach wspomagała ich wychowawczyni. Zaplanowała, gdzie kwiatom będzie dobrze. W październiku zostały posadzone na trzech okrągłych klombach przed szkołą naprzeciwko schodów. Prezent klasy ósmej już widać…

Czy misia można spotkać w lesie? – Uniwersytet Dzieci

Wypalanie traw szkodzi!

Osoby wypalające trawy nie zdają sobie sprawy, że ich działanie może doprowadzić do gwałtownego pożaru, który przenosi się na lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze.

Wypalanie łąk, trzcinowisk i zakrzaczeń powoduje śmierć organizmów, żyjących w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których większość z nas nawet nie wie, a których obecność wpływa na właściwą kondycję gleby. Giną małe zwierzęta, takie jak dżdżownice, które niezwykle efektywnie poprawiają strukturę i właściwości fizyczne gleb. Wymierają całe kolonie mrówek, które jako zwierzęta drapieżne regulują populacje szkodliwych owadów. Wypalanie uśmierca także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami.

Widzisz – alarmuj!
Uwaga, uwaga z ogniem to nie jest zabawa…

Zoo tak blisko Gołdapi

Ulokowana w Rożyńsku Małym “Wiejska zagroda” to stosunkowo nowa atrakcja w powiecie gołdapskim. Zwiedzający mini zoo klienci indywidualni oraz rodziny z dziećmi mogą poznać zamieszkujące tam zwierzęta: alpaki, miniaturowe kucyki oraz kozy, ptactwo ozdobne, małpki, lamę, króliki, czy szynszyle.

Nowością w 2021 roku są zwierzęta: kangurek parma, skunks i ostronosy.

Mini zoo zaprasza w kwietniu 2021 roku w weekendy od 11:00 do 17:00.

Ptaki
Do Polski zaczyna zlatywać coraz więcej ptaków zwiastujących wiosnę. Skowronek, żuraw, bocian, a może jaskółka − które ptaki będą pierwsze, a które zawitają do nas jako ostatnie?
Obserwatorzy są wśród nas…

Struś – Biblioteka Publiczna w Gołdapi proponuje

Aktywna mama

Układanie z koralików Hama/Pyssla to zajęcie kreatywne, które doskonale rozwija wyobraźnię i umiejętności plastyczne. Ćwiczy zdolności manualne i koordynacyjne. Układanie prac z koralików to zajęcie dla małych i dużych. Pani Ewelina Andruczyk – przyjaciółka szkoły zaprasza:)
Jesteśmy nimi zauroczone i zachęcamy do ich zakupu.

 

Zdrowe, pełne witamin kanapki na kolację w wykonaniu Przyjaciół Przyrody.

To takie łatwe, zrób i Ty:)

  • Przygotuj kromki chleba
  • Posmaruj je masłem
  • Ułóż na kromkach wędlinę, sałatę, pomidor, jajo…

Smacznego Ekorodzino!

Zatańcz, zaśpiewaj, wsłuchaj się w wiosnę…

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

Dzień czwarty – CZERWONOPOMARAŃCZOWY.

Ułóż na talerzu kompozycję owocową, warzywną lub owocowo-warzywną. Dominującymi dzisiaj kolorami są CZERWONY i POMARAŃCZOWY. Podpisz kompozycję (imię, nazwisko, grupa lub klasa), a jej fotografię prześlij na adres tereska.augustynowicz@wp.pl jeszcze dzisiaj do godziny 18-tej.

Szczegóły konkursu znajdziesz w załączonym regulaminie.  Regulamin konkursu

 


Fundatorami nagród z okazji Zielonych Dni w Gołdapi są
Urząd Miejski w Gołdapi Starostwo Powiatowe w Gołdapi
Nadleśnictwo Gołdap Rada Rodziców przy SP nr 2 w Gołdapi
Moje miasto bez elektrośmieci Fundacja Nasza Ziemia
Gołdap Travel