Trwają „Wakacje w Bibliotece”

Tegoroczne działania ze strony biblioteki przyniosły zamierzone rezultaty co potwierdza zwiększająca się liczba dzieci na zajęciach których z dnia na dzień jest coraz więcej. Na chwilę obecną zapisanych jest 50 dzieci. Działania biblioteki są bardzo zróżnicowane począwszy od zabaw w czytelni i na świeżym powietrzu, wycieczek do instytucji w naszym mieście, malowanie, rysowanie, granie oraz karaoke. Pierwsze zajęcia odbyły się 3 lipca na których dzieci wzajemnie się poznawały i wspólnie z opiekunami grupy napisały regulamin w którym zawarte zostały punkty dotyczące zachowania na zajęciach w grupie, ostrożności podczas wspólnych wycieczek wszystko zmierzające do integracji. Dzieci otrzymały identyfikatory na których wpisały swoje imię co bardzo ułatwia poznawanie.
W pierwszym tygodniu „Wakacji w Bibliotece” dzieci poznały gry planszowe, puzzle jakie są na wyposażeniu biblioteki. Kolejny dzień był pełen wrażeń gdyż na spotkanie przyszła policjantka gołdapskiej komendy, która zapoznała dzieci o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji i nie tylko, dzieci miały możliwość potrzymania kajdanek i poznania zawodu policjanta. Po spotkaniu dzieci miały słodki poczęstunek w formie tortu. Korzystając z dni otwartych w gołdapskiej Jednostce Wojskowej dzieci poszły na wycieczkę i zobaczyły przemarsz żołnierzy.
Po kolejnym dniu malowania, rysowania „Wakacji moich marzeń” przez dzieci bibliotekarze 11 lipca zorganizowali niespodziankę a mianowicie grilla z kiełbaskami na łonie natury połączonego z grami na świeżym powietrzu. W drugim tygodniu spotkań w bibliotece dzieci oglądały film animowany i poczuły się jak w kinie. Dzięki uprzejmości pracowników z Urzędu Miejskiego dzieci poznały pracę urzędników i w sali konferencyjnej dyskutowały o swoich marzeniach dotyczących miasta padły propozycje, by w Gołdapi powstał ogromny plac zabaw, aquapark, duże boisko do gry w piłkę. Na pierwszym spotkaniu dzieci opowiadały o zwierzętach jakie mają lub jakie chcieliby mieć i dlatego tematem kolejnych zajęć było lepienie ulubionego zwierzaka z plasteliny, które wspólnie miały stworzyć ZOO.
Następna wycieczka miała miejsce 19 lipca do Straży Pożarnej. Z ogromnym zainteresowaniem dzieci słuchały strażaków, oglądały sprzęt, ubrania, samochody. Spotkanie zakończyło się laniem wody z prawdziwego węża strażackiego. Spotkanie ze strażakami długo zostanie w pamięci dzieci i przybliży pracę straży pożarnej ponieważ spotkanie jak i wszystkie inne odbyło się w atmosferze miłej i sympatycznej czasami z nutką humoru.

W upalne przedpołudnie 25 lipca uczestnicy „Wakacji w Bibliotece” udali się na spacer. Oczywiście celem było dostarczenie własnoręcznie wykonanych prac przez dzieci dla strażaków w podziękowaniu za zwiedzanie straży w ubiegłym tygodniu. Dzieci malowały i rysowały to wszystko co widziały w straży. Dodatkowym prezentem dla strażaków przygotowanych przez dzieci były wierszyki, które dzieci same napisały. Mile zaskoczeni strażacy oczywiście w odzewie za niespodziankę pokazali zjazd na rurze oraz samochód straży. W drodze powrotnej pełni energii i uśmiechnięte dzieci odwiedziły Muzeum Ziemi Gołdapskiej gdzie z zainteresowaniem oglądały muzeum  słuchając opowieści o pochodzeniu eksponatów. Oczywiście kolejny dzień minął miło i wesoło.

Chleb, bułeczki, sękacze i inne pieczywo – ich wykonanie poznały dzieci będąc w jednej z gołdapskich piekarni a mianowicie PSS „Społem”.  Z zaciekawieniem patrzyły jak powstaje chleb i w jakim piecu jest pieczony. Obserwowały jak piekarze w białych fartuchach robią rogaliki, bułeczki i inne słodkości. W czasie pobytu w piekarni dzieci poznały zapachy świeżo pieczonego sękacza. Największą frajdą i niespodzianką było wspólne jedzenie bochenka chleba prosto z wyjętego pieca – gorącego aż dzieci nie mogły utrzymać w rączkach – konsumpcja nastąpiła po chwili przestygnięcia. Wiadomo że dzieci uwielbiają słodkości i dlatego panie z piekarni poczęstowały wszystkie dzieci ptasim mleczkiem, które bardzo smakowało. W drodze powrotnej z wycieczki dzieci przechodząc przez park po remoncie skorzystały z możliwości ochłodzenia pod nowo tryskającymi fontannami. Uśmiechnięte i syte wróciły do biblioteki pytając o następną wyprawę w teren. Wycieczka odbyła się 26 lipca; uczestniczyło w niej 13 dzieci z opiekunami grupy.

Minął pierwszy miesiąc wakacji. W ostatnim dniu lipca dzieci robiły zaproszenia dla swoich rodziców na przedstawienie, które same przygotują. Zaproszenia wykonane zostały różną techniką np. malowanie, rysowanie, wycinane ale wszystkie dołożyły wszelkich starań aby zaproszenie wykonać bardzo starannie i ładnie. Do przedstawienia i nauki swoich ról w przedstawieniu dzieci rozpoczną przygotowania w drugim tygodniu sierpnia. Pierwszego dnia sierpnia dzieci bawiły się w grę towarzyska o nazwie Kalambury. Dzieci zostały podzielone na drużyny i odgadywały hasła bez wykonywania dodatkowych dźwięków a hasła rysowały na tablicy i drużyna odgadywała. Zabawa przebiegała na wesoło.

Rozpoczął się ostatni miesiąc wakacji. Prócz trwających stałych zabaw i przygotowań do teatrzyku dzieci 7 sierpnia zagościły w Placówce Straży Granicznej w Gołdapi. Funkcjonariusze broniący naszych granic wspaniale przyjęli dzieci. Na stoliku leżały przygotowane: kamizelka kuloodporna, hełm, kajdanki, kamizelka odblaskowa a także samochody i motorówka jakimi straż graniczna porusza się podczas służby. Na wstępie dzieci posłuchały czym zajmuje się straż graniczna jaka jest ich praca. Następnym elementem wycieczki było zwiedzanie samochodów i oczywiści bardzo ważny punk spotkania gdzie dzieci mogły zostawić swoje odciski palców i dowiedziały się dlaczego są one brane (oczywiście poszukiwani listem gończym). Najmłodszych najbardziej cieszył ale zarazem zadziwił fakt pogłaskania psa, który posłusznie warował obok swego przewodnika. Jak się dowiedzieliśmy nikt tak normalnie nawet nie zbliżyłby się do psa w innych okolicznościach. Wycieczka jak zawsze bardzo udana i niecodzienna, ponieważ wstęp na teren straży granicznej jest wzbroniony.

spacer

Jeden komentarz na temat “Trwają „Wakacje w Bibliotece”

  1. Pingback: Podsumowanie wakacji 2012 | Biblioteka Publiczna w Gołdapi