Spotkanie autorskie – Józef Romasz 14.05.2010r.

Spotkanie odbyło się 14 maja 2010 r.  przybyła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych oraz Liceum Ogólnokształcącego udział  spotkaniu  wzięło około 60 osób.

(ur. 1958r.  w Olecku) – operator filmowy
Dzieciństwo i młodość spędził w Gołdapi, gdzie ukończył  Liceum Ogólnokształcące. W latach 1979-1982 należał do gołdapskiej grupy twórczej “Dom Marka”. Pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Suwałkach.
W 1982 roku podjął studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnych w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, które ukończył w 1986. Po studiach nie zerwał kontaktów z uczelnią, został asystentem w Pracowni Sztuki Operatorskiej prowadzonej przez Jacka Korcellego i Wiesława Zdorta. Po uzyskaniu kwalifikacji pierwszego stopnia w dziedzinie sztuk filmowych (obecnie nazywa się to doktoratem) objął stanowisko adiunkta. Od kilku lat prowadzi  zajęcia warsztatowe na Wydziale Operatorskim, jak też w ostatnim czasie na Wydziale Reżyserii.
Jest autorem bądź współautorem zdjęć do filmów fabularnych pełno- i średniometrażowych, m.in.: Miasto prywatne (1996, reż. Jacek Skalski), Słoneczny zegar (1997, reż. Andrzej Kondratiuk), Harnasie (1986, reż. Jacek Schmidt), oraz wielu filmów dokumentalnych. Napisał scenariusze i wyreżyserował kilka filmów dla TV Polonia, w tym o tematyce mazurskiej i suwalskiej.  Jako operator obrazu, jak też reżyser, realizował filmy dla wielu instytucji filmowych i telewizyjnych zarówno w kraju, jak i za granicą (np. BBC Londyn, Magie Path Helsinki).