Słuchało się ich z przyjemnością

Sporym wyzwaniem jest recytacja tekstów, które szerzej znane są z wykonań piosenkarskich. I tego między innymi podjęli się uczestnicy konkursu recytatorskiego, który miał miejsce we wtorek w czytelni Biblioteki Publicznej.

Konkurs – zorganizowany przez Agnieszkę Pietrewicz – poświęcony był twórczości Juliana Tuwima i odbywał się w dwóch kategoriach – tradycyjnej recytacji i „teatralizacji” jednego z utworów.

Już przyzwyczailiśmy się do tego, że takie konkursy są sfeminizowane, toteż i tym razem udział wzięły same uczennice – siedem recytatorek z gimnazjum i jedna z Zespołu Szkół Zawodowych.

Podobnie jak to było w roku ubiegłym i tym razem uczestniczek słuchało się z przyjemnością. Wybrały utwory pasujące do ich predyspozycji. Widać było, że wiersze zostały dobrze przeczytane i przemyślane, co jest nieczęstym zjawiskiem w konkursach mających szerszy zasięg.

W jury zasiadały gołdapskie nauczycielki: Aleksandra Ratasiewicz, Ewelina Sawościan i Agnieszka Urynowicz.

W kategorii teatralizacji wykonywanych przez gimnazjalistki I miejsce zajęła Kaja Rozmysłowska (utwór „Ona”), II – Klaudia Augustynowicz („Wiersz powściągliwy”), III – Karolina Cewkowicz („Melodia”).

W kategorii recytacji najlepszą okazała się Marta Sawczyszyn („Intymny wiersz”, „Colloquium niedzielne na ulicy”), II miejsce zajęła Lena Kowalska („Krzyk”), III – Karolina Cewkowicz („Miłość Ci wszystko wybaczy”).

W kategorii szkół średnich I miejsce zajęła Dorota Karmiłowicz („Dwa wiatry”, „Jeżeli”).

Najlepsze recytatorki otrzymały nagrody książkowe.