„Słoń” w Gołdapi

Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza w piątek (16 lipca) o godzinie 18.00 na salę widowiskową Domu Kultury w Gołdapi, gdzie zostanie zaprezentowany monodram „Słoń”. Jego autorem jest prozaik i dramaturg Łukasz Staniszewski, który  roku 2020 opublikował książkę „Małe Grozy”. W rolę przebywającego w celi śmierci Żyda wcieli się Dariusz Siastacz.

Jak wyjaśnia olsztyński pisarz, „Słoń” powstał z przyzwoitości, z niezgody na sytuację, która nie tylko miała miejsce kiedyś, w przeszłości, ale która może też się w każdej chwili powtórzyć. To niejako, zapośredniczone za pomocą tekstu monodramu, powtórzenie słów Antoniego Słonimskiego: „Bardzo proszę pamiętać, że ja byłem przeciw”. Przeciw czemu jest więc Łukasz Staniszewski?

Mówiąc najprościej — przeciwko obarczaniu ludzi odpowiedzialnością za to, na co nie mają wpływu (pochodzenie, orientacja seksualna), na szkalowanie ich za to, na pozbawianie godności.


„Słoń” to opowieść o człowieku, który staje się pewnym symbolem Innego. Siedząc w celi śmierci, dokonuje swoistej spowiedzi. Opowiada o tym, co doprowadziło go do miejsca, w którym się znalazł. A zaczęło się od kilku prostych słów, które bohater usłyszał, a które potem zaczęły przybierać na sile, nabierać znaczenia tragicznego w skutkach…

 

Źródło: https://gazetaolsztynska.pl/656629,Monodram-ktory-powstal-z-przyzwoitosci-Slon-Lukasza-Staniszewskiego-juz-dzisiaj-na-olsztynskiej-starowce.html