Obchody 11 listopada

Biblioteka Publiczna w Gołdapi jak co roku włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

Od 2 do 10 listopada każdy kto wypożyczył książkę w bibliotece mógł otrzymać kotylion przygotowany przez pracowników. Akcja miała na celu propagowanie postaw patriotycznych oraz upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W holu, na parterze od 2 do 15 listopada prezentowana była również wystawa publikacji „Bohaterowie Niepodległej” przedstawiająca postacie, które uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914–1918 oraz o granice Polski Odrodzonej w latach 1918–1921.

Dnia 9 listopada 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbył się wieczór słowno-muzyczny pt. „Niepodległa” z udziałem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zespołu muzycznego „Sursum Corda” działającego przy Parafii Narodzenia NMP w Żabinie.

Natomiast 11 listopada w godzinach popołudniowych można było zobaczyć wystawę „Ojcowie Niepodległości” prezentowaną na dużym ekranie obok Pomnika Niepodległości. Pracownicy biblioteki wzięli czynny udział w obchodach na Placu Zwycięstwa, gdzie rozdawali własnoręcznie przygotowane kotyliony wszystkim uczestnikom tego wydarzenia, zaś pani dyrektor biblioteki wraz z innymi dyrektorami biegła w sztafecie 11.11.11.11.11 . Sztafeta, to wyjątkowy typ wydarzenia kulturalnego promujący nowoczesną formę patriotyzmu i wolontariat angażujący i integrujący całą społeczność lokalną, ukazujący alternatywny sposobu spędzenia wolnego czasu. Od 8 do 30 listopada przed budynkiem Urzędu Miejskiego jest możliwość oglądania wystawy „Tak powstawała Niepodległa”. Wystawa przygotowana przez IPN poświęcona procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej.

Biblioteka dziękuje za możliwość włączenia się w obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada organizowane w mieście.