Na tę publikację czekali nie tylko dawni gołdapscy wodniacy

Na tę publikację czekali nie tylko dawni gołdapscy wodniacy… Właśnie wyszła z drukarni książka zatytułowana “Hangar”. Tytuł jest zarówno dosłowny, jak i symboliczny, bowiem gołdapska stanica żeglarska była nie tylko miejscem skupiającym gołdapskich wodniaków, ale jednocześnie azylem dla tych, którzy po prostu nie mieli się wtedy gdzie podziać.

W hangarze nie tylko zgłębiano arkana żeglarstwa, tu zawiązywały się przyjaźnie, a nawet rodziły się pary małżeńskie.

Autorem wspomnieniowego tekstu do tego niedużego albumu jest Zdzisław Sadowski – gołdapski lekarz i animator żeglarstwa. Mimo niedużego formatu (format A-5) książka zawiera aż 370 zdjęć, w tym kilkadziesiąt na kolorowej wkładce. Przedstawiają historię gołdapskiego hangaru od chwili rozpoczęcia jego budowy w latach 60. Jest też sporo nazwisk, zwłaszcza tych najważniejszych pasjonatów i animatorów.

Co oczywiste, zdjęcia są różnej jakości i mimo dużej pracy nad ich poprawieniem kilka z nich przedstawia niemalże kontury postaci – ale wszystkie okazały się dla nas ważne.

Pozycja liczy 150 stron, jest w kartonowej foliowanej okładce ze skrzydełkami. Wnętrze jest na papierze kredowym.

Pierwsza konfrontacja twórców publikacji z czytelnikami będzie miała miejsce podczas “Dni Gołdapi” 16 lica w tak zwanym drugim budynku Muzeum Ziemi Gołdapskiej przy ulicy Partyzantów 31B. Początek spotkania o 17.00.

Książka “Hangar” dofinansowana została przez Fundację Wspierania Przedsiębiorczości regionalnej oraz prywatnego sponsora. Wydawcą jest oficyna “Z bliska” Biblioteki Publicznej w Gołdapi.

Dziękujemy serdecznie wszystkim którzy dostarczyli nam zdjęcia do albumu. Część z tych fotografii już publikowaliśmy na naszym portalu www.goldap.org.pl

 

http://goldap.org.pl/2011/09/kolejne-zdjecia-wodniakow 

http://goldap.org.pl/2011/09/dalsze-fotki-goldapskich-wodniakow/

http://goldap.org.pl/2011/09/gdzie-ci-goldapscy-wodniacy/

goldap.org.pl/2014/04/tworzy-bezcenne-archiwum/

http://goldap.org.pl/2014/01/wtedy-byl-to-rodzaj-azylu/

http://goldap.org.pl/2012/06/dla-niektorych-pozostanie-miejsce-kultowym/

hangar_okladka_12_06_151

spacer