Luty miesiącem DBI

Luty jest miesiącem Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) organizowany przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Biblioteka Publiczna włączyła się po raz drugi. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Serfuję. Respektuję.” Dlatego też dnia 18 lutego zaprosiliśmy słuchaczy Gołdapskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na spotkanie dotyczące praw i obowiązków cyfrowego obywatela oraz omówiono tematy dotyczące m. in. jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu, jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie, o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swoj temat, piractwo w Sieci, poszanowanie własności intelektualnej.
Dyskusję poprowadził funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi – asp. Krzysztof Zaręba, który pełni funkcję kierownika rewiru dzielnicowych.
Celem spotkania było uświadomienie słuchaczom jak wiele niebezpieczeństw mogą ich spotkać w czasie serfowania w Sieci. Każdy internauta ma prawo do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy wykorzystując Internet, ważne jednak jest to że ponosi odpowiedzialność za swoje działania. Omówiono sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji. Należy pamiętać jednak o szanowaniu innych użytkowników i respektowaniu ich praw.