Lekcje w Bibliotece

W minionym tygodniu uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych oraz z Gimnazjum w Gołdapi uczestniczyli w zajęciach multimedialnych prowadzonych przez Emilię Wakuluk – pracownika działu zbiorów specjalnych Biblioteki Publicznej w Gołdapi.Z okazji zbliżającego się Święta 11. listopada młodzież z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych przybyła do czytelni na lekcję na temat patriotyzmu. Uczniowie dowiedzieli się co to jest patriotyzm, w jaki sposób można go wyrażać, jakie są symbole narodowe i jak wyglądała droga Polski do odzyskania niepodległości. Uzupełnieniem prezentacji multimedialnej były krótkie filmy obrazujące Polskę, jej historię, uroki, jako Ojczyznę, z której powinno się być dumnym. Tę dumę z bycia Polakiem potwierdzili uczestnicy spotkania.

Uczniowie klas 2 a i 2 b gołdapskiego gimnazjum wraz z wychowawcami Maritą Parat i Anną Karwowską uczestniczyli w lekcji na temat anoreksji. Młodzież obejrzała film, w którym o swojej chorobie opowiadała młoda dziewczyna. Następnie wysłuchali prezentacji o przyczynach, skutkach i leczeniu anoreksji oraz poznała dwa przypadki kobiet chorych na anoreksję.

Kolejnym tematem lekcji dla gimnazjalnej klasy 3 a, która przyszła z wychowawczynią panią Teresą Sadowską był seksualizm. Młodzież, poza obejrzeniem filmu, miała za zadanie wypisać słowa, które im się kojarzą z seksualizmem oraz podać po dwie cechy charakterystyczne (typowe) dla swojej płci. Głównym punktem zajęć było uświadomienie uczniom, że w relacjach damsko – męskich ważne są uczucia i szacunek do drugiej osoby oraz dojrzałość fizyczna i psychiczna.