„Kulturalnie i obywatelsko”

Gołdap przystąpiła w październiku 2010 roku do projektu „Kulturalnie i obywatelsko” który jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Przed przystąpieniem do projektu musieliśmy wybrać jedną z trzech ścieżek tematycznych i została nią „Literacki atlas Polski”. Nasza grupa młodzieży nadała swój tytuł projektu dla Gołdapi oto on: „Wielcy tworzą wielkie rzeczy, my tworzymy małe ale trwałe”. Zajęliśmy się w tym projekcie twórczością osoby piszącej do szuflady jest nią gołdapianka Maria Krajewska. Dzięki uczestnictwu w projekcie trwającym ponad 7 miesięcy wszyscy możemy odkryć nowe talenty w okolicy. W trakcie trwania tego projektu przeprowadzaliśmy wywiady dotyczące pisarstwa pani Marii. Młodzież zajęła się tworzeniem strony internetowej oraz składaniem tomiku jej wierszy do wydania.
Działania dotyczące tego projektu są prowadzone przez bibliotekarza Agnieszkę Pietrewicz wraz z grupą młodzieży uczącej się w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi oto oni: Falkowska Paulina,Gromadko Wiktoria, Kazaniecki Konrad ,Wołos Anna. Wczoraj w Czytelni Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie dotyczące realizowanego projektu uczestniczyła w nim Maria Krajewska, która była zadowolona z tego pomysłu przystąpienia do projektu i zainteresowania się jej osobą i pisarstwem powiedziała nam, że „…pisanie mi nie sprawia kłopotu”. Pisała wszędzie gdzie się dało oto wypowiedź „Uczył mnie w Liceum profesor Bolesław Anuszkiewicz nigdy mi nie przeszkadzał, bo ja pisałam i na lekcjach i na przerwach i gdzie popadło on mnie na lekcji łapał z tymi kartkami gdzieś pod ławką, ale nigdy nie krzyczał tylko zawsze mówił „Grzej Marysiu grzej””. Jednak bardziej pomocną dłoń wyciągnęła polonistka ze szkoły podstawowej z Rogajn p. Kościuch „… ona bardziej tak naprowadzała mnie na różne rzeczy…”.
W trakcie spotkania okazało się że nasza autorka prawie dwustu wierszy również maluje obrazy m. in. olejnymi kredkami, farba olejną, ołówkiem. „Miałam długi okres, gdzie w ogóle nie malowałam, ale teraz znowu wróciłam, gdyż bardziej odpoczywam przy malowaniu niż przy pisaniu” – wypowiedź autorki z dn. 18. 05. 2011 r.