Ewangelicy gołdapscy

W ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur” Biblioteka Publiczna w Gołdapi przy współpracy z Parafią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zorganizowała wystawę „Ewangelicy gołdapscy”. Otwarcie wystawy miało miejsce 17 czerwca 2014 r. o 17.00. W otwarciu wystawy uczestniczyli włodarze m.in. burmistrz Gołdapi Marek Miros i starosta Andrzej Ciołek a także osoby z firmy szkoleniowo-badawczej „Era ewaluacji” z Warszawy, które badają efektywność działań przeprowadzanych przez biblioteki w ramach projektu oraz społeczność lokalna. Jako że wystawa była zorganizowana przy współpracy toteż otwarcia dokonał dyrektor biblioteki Mirosław Słapik oraz ksiądz Dawid Robert Banach. Dyrektor w przemówieniu podkreślił że celem spotkania jest głębsze uzmysłowienie tego, że żyjemy wśród  różnych ludzi, wyznań i narodów.
Następnie głos zabrał ksiądz Dawid Robert Banach przybliżając historię ewangelików na ziemi gołdapskiej.
Bardzo ważnym elementem i zarazem pierwszym w wystawie było wykonanie przez skrzypaczkę Julię ari Jana Sebastiana Bacha oraz wykonanie przez Gabriela – uczenia Szkoły Muzycznej w  Suwałkach trzech utworów na akordeonie.
Uczestnicy spotkania mogli skosztować upieczonych przez parafian, specjalnie na te okazję ciast.
Na wystawie można zobaczyć rekwizyty związane z życiem przedwojennym – mapy, książki, rzeczy codziennego użytku i wiele innych przedmiotów, a na głównym miejscu znajduje się ołtarz ambonowy.
W spotkaniu udział wzięło ok. 60 osób.

 

logo Biblioteka Miejscem, Program Rozwoju, EAA, FRSI