Dni Gołdapi 2013 z Biblioteką Publiczną

W ramach Dni Gołdapi gołdapska biblioteka wystąpiła jako współorganizator imprezy. Działania placówki skupiły się na aktywnym wypełnieniu 20 lipca (sobota) czasu młodszym uczestnikom. O 10.00 na targowicy bibliotekarze rozpoczęli zajęcia dla dzieci m. in.: malowanie twarzy kolorowymi kredkami, przypinanie kolorowych kwiatków do ubrań z imionami, gdzie w tle słychać było karaoke, jednocześnie odbywały się przygotowania do gier i konkursów.
Początek zabaw z udziałem dzieci, rodziców, dziadków i opiekunów miał na celu sprawdzenie sił w trzech kategoriach przeciągania liny. Najpierw swoich sił próbowały dziewczynki, następnie dziewczynki i chłopcy – wygrały dziewczynki. Na koniec tej konkurencji wszystkie dzieci przeszły na jedną stronę aby pokonać swoich rodziców.

W trzech konkurencjach wygrały następujące osoby:

I konkurencja – jedzenie jabłka

miejsce I – Milena Wieczorek,
miejsce II – Damian Milewski,
miejsce III – Katarzyna Krużko.

II konkurencja – jedzenie jogurtu (konkurencja w parach)

miejsce I – Patryk Szymańczyk, Krystian Wołąziewicz,
miejsce II – Karol Wołąziewicz, Krzysztof Maljonis,
miejsce III – Julia Jankowska, Wiktoria Trzaska.

III konkurencja – z miejsca na miejsce (przenoszenie pestek)

miejsce I – Krystian Wołąziewicz,
miejsce II – Weronika Dziatkowska,
miejsce III – Gabriela Zajkowska.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody w formie słodkości i upominki na pamiątkę. Pozostali uczestnicy zabaw w ramach pocieszenia częstowali się cukierkami i sokami.

Dodatkowym elementem bez wyłaniania zwycięzców była, przeznaczona dla wszystkich dzieci, zabawa pod nazwą „murarz”. Po wyliczance wyłoniony z grupy dzieci murarz zbudował mur poprzez wyłapywanie rówieśników w czasie przebiegania z jednego pola na drugie – zabawa ruchowa mająca na sprawdzenie sprawności ruchowej uczestników zabaw.

Kolejną zabawą była „chusta klanza” polegająca na utrzymaniu piłeczek na chuście. Dzieci ustawiły się wkoło i rozwinęły chustę na następnie falując utrzymywały piłeczki na chuście lub na zmianę starały się wrzucić piłeczki do otworu znajdującego się na środku.
Ponadto podczas trwających konkurencji i zabaw dzieci miały możliwość puszczać bańki mydlane, skorzystać ze skakanek lub hula-hop. Dużym powodzeniem cieszyło się karaoke – dzieci miały możliwość wykonania ulubionych utworów.
Zabawy dla dzieci trwały od 10 – 13 godz., udział w nich wzięło około pięćdziesięcioro dzieci w wieku od 2 do 13 lat. Towarzyszyli im i dopingowali rodzice oraz opiekunowie. Wszystkie dzieci otrzymały baloniki cukierki i soki. Na twarzy każdego uczestnika widoczny był uśmiech i zadowolenie z udziału w Dniach Gołdapi z Biblioteką Publiczna w Gołdapi.