„Dbamy o swoje zdrowie”- Projekt „Działaj lokalnie 2013”

27 września 2013 roku grupa nieformalna „Pozytywnie zakręcone mole książkowe” działająca przy Bibliotece Publicznej w Gołdapi w ramach projektu „Działaj lokalnie 2013” zorganizowała działanie pod nazwą „Dbamy o swoje zdrowie”. O 13.00 przed centrum edukacyjno-szkoleniowym zebrało się 32 seniorów (gdyż właśnie dla nich skierowane działanie) w celu przejazdu autokarem do Puszczy Krajobrazowej Puszczy Rominckiej. W drodze dołączył podleśniczy Henryk Bazylewicz, który zajął się tematem roślin rosnących na terenie Puszczy Rominckiej mających właściwości zielarskie. Nieopodal mostów w Stańczykach seniorzy spacerując po lesie mieli możliwość wysłuchania, posmakowania, powąchania i zebrania roślin mających bardzo duże właściwości lecznicze, kulinarne.
Doskonale znający temat Henryk Bazylewicz z ogromnym zaangażowaniem opowiadał o ziołach – jak zbierać, kiedy zbierać i okazuje się że zioła można zbierać cały rok. Podkreślał że z chęcią udzieli i wskaże miejsce zbierania roślin w taki sposób aby nie niszczyć przyrody bądź gatunków roślin ginących. W czasie wycieczki oczywiście towarzyszyła dyskusja, bardzo dużo pytań ze strony seniorów co podkreślało istotę działania i zainteresowanie.
Kolejnym elementem było przejazd do ogniska już płonącego gdzie seniorzy mieli możliwość ogrzać się i upiec kiełbaski popijając gorącą kawą, herbatą – czyli poczęstunku przygotowanego przez Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga”. Przy ognisku podleśniczy przygotował zestaw publikacji książkowych dotyczących tematu. Zainteresowanie seniorów i dalsza dyskusja trwała do końca spotkania czyli do 17.00 i powrotem do Gołdapi.
Zadowolenie seniorów było widoczne co potwierdzają zdjęcia wykonane przez organizatorów działania.

Projekt „Pozytywnie zakręcone mole książkowe” w ramach programu „Działaj Lokalnie VIII” realizowanego przez Gołdapski Fundusz Lokalny.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Gołdapskiego Funduszu Lokalnego, Gminy Gołdap, Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi, Banku BGŻ – Oddział w Gołdapi – realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Gołdapski Fundusz Lokalny.

583c8952e74e18bd958d78a829f6b3b969ccdac0