Biblioteka blisko społeczności

W poniedziałek (13 listopada br.) Biblioteka Publiczna w Gołdapi stała się centrum kulturalnym, gdzie entuzjazm, współpraca i radość czytania łączyły się w jedno. Konferencja „Biblioteka Blisko Społeczności”, poświęcona projektowi „SPOTKAJmy się w Bibliotece”, dostarczyła inspiracji i refleksji nad rolą bibliotek w społecznościach lokalnych.
Konferencję rozpoczęliśmy od alfabetu w wykonaniu uczniów klasy IIb ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, którzy zaśpiewali utwór „Rozsypane literki”. Koordynatorki przedstawiły działania realizowane w dwuletnim projekcie „SPOTKAJmy się w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Pani Joanna Łabanowska Zastępca Burmistrza w Gołdapi mówiła o bibliotece jako inwestycji. W wystąpieniu można było usłyszeć przekonanie, że miejsca kultury mają nie tylko znaczenie symboliczne, ale są także kluczowym elementem rozwoju społeczności.
Specjalnym gościem w wydarzeniu była pani Adrianna Walendziak Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, która prowadzi merytoryczny nadzór nad naszą  biblioteką. W wystąpieniu podkreślała potrzebę postawienia na czytanie wierząc w potęgę słowa pisanego.
Za pośrednictwem Internetu połączyliśmy się z panią Iloną Spałek koordynatorką programu BLISKO z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, która podkreślała znaczenie aktywizacji czytelników. Współpraca z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to krok w kierunku nowoczesnej biblioteki, otwartej na różnorodne formy aktywności czytelniczej.
Konferencję uświetnił swoim występem uczeń klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, który zaprezentował piosenkę Jacka Kaczmarskiego „A mury runą”. Występy nie tylko dostarczyły emocji, ale również symbolizowały otwartość na sztukę i kreatywność, jakie biblioteka może inspirować u najmłodszych.
Podczas konferencji zostały przekazane okolicznościowe podziękowania i statuetki, które wręczyła pani Agnieszka Dziobkowska Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gołdapi.
Partnerami podczas projektu byli:
– Urząd Miejski w Gołdapi
– 15.Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy
– Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi
– Nadleśnictwo Gołdap – Lasy Państwowe
– Szkoła Podstawowa nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi
– Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalach Oleckich Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich
Następnie odbył się panel dyskusyjny, który poprowadziła Aleksandra Tyl autorka książek dla dzieci i dorosłych, licznik czasu się popsuł i nadal ma 28 lat. Zostawiła w uczestnikach panelu  nie tylko inspirujące refleksje na temat literatury dla najmłodszych, lecz także przekazanie, że miłość, różnorodność i osobiste pasje mogą być fundamentem dla stworzenia czegoś wyjątkowego. Dziękujemy pani Aleksandrze Tyl za podarowany pakiet książek naszym czytelnikom.
Konferencja “Biblioteka Blisko Społeczności” to nie tylko podsumowanie projektu, ale także manifest dla wszystkich, którzy wierzą w potęgę kultury i czytania w budowaniu społeczności. Dziękujemy pani Marcie Dębowskiej za miłe prowadzenie konferencji.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”

@NPRCz2.0
@Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
@Narodowe Centrum Kultury

#wydarzeniaGołdap
#BLISKOBibliotekaPublicznawGołdapi