Białoruskie wieczory

Za nami dwa dni z kulturą białoruską w Muzeum Ziemi Gołdapskiej. Pierwszy dzień upłynął w przyjemnej dla ucha atmosferze piosenki poetyckiej w języku białoruskim. Artystka – Tatiana Bielanohaja z Mińska, nie tylko jak się okazało, z pięknym głosem, ale i talentem malarskim wykonała kilkanaście utworów ze swojego dorobku muzycznego oraz kilka aranżacji muzycznych wierszy białoruskiej poetki – Jaugienii Janyszczyc. Między utworami, Tatiana Bielanohaja opowiadała o muzyce, życiu na Białorusi i swojej twórczości. Jest autorką 6 płyt. Dwie z nich można było kupić po recitalu. Do nabycia były również pocztówki z obrazami artystki. Recital cieszył się dość dużym zainteresowaniem publiczności.

Drugiego dnia przyszedł czas na pokaz białoruskiej kinematografii. Prowadzący spotkanie Piotr Dudanowicz i Janusz Gawryluk wprowadzili widownię w klimat białoruskiego kina. Zostały zaprezentowane trzy filmy. Dwa z nich („Włóczęga nie wróci”, „Fokus”) – krótkometrażowe –  to dzieła laureatów Warszawskiego Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie. Trzecim pokazanym filmem był uważany za najlepszy jak dotąd białoruski film pt. „Okupacja – Misterium”. Po projekcji był czas na pytania i dyskusję na temat białoruskiego kina, jednak większość zebranych podjęła temat używania języka białoruskiego na Białorusi oraz tożsamości narodowej. Spotkanie, choć w mniejszym gronie upłynęło w miłej atmosferze.

logo rita

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.