Zapraszamy na wernisaż rzeźb

Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza na wernisaż wystawy sztuki sakralnej Jacka Filc-Nowakowskiego pt.: „Tysiąc jeden rzeźb do nieba”. Wernisaż odbędzie się w piątek 8 lipca 2022 r. o godz. 17:00 w II Budynku Muzealnym, ul. Tadeusza Kościuszki 30A w Gołdapi. Wystawa czynna będzie w terminie 8 VII – 4 VIII 2022 r.
Święto Pracy – Święto Józefa Robotnika to najlepszy moment, by podejmować ważne decyzje zawodowe. 1 maja 2000 roku zakończyłem etap dojrzewania i zostałem „rzeźbiarzem nadwornym”. Zostałem nim w pięknych okolicznościach przyrody, w mazurskiej wsi Silec. Towarzyszyło mi beczenie białych kóz, poszczekiwania biszkoptowych labradorów i godowy jazgot jeziornych ptaków. Przez lata działalności okazało się, że sztuka to nie sielanka. Z mojej perspektywy jest to poszukiwanie najlepszej odpowiedzi na pytanie: Po co mi to i takie życie? Po co mi to i takie Niebo? W podążaniu za „najlepszą odpowiedzią” podjąłem ryzyko zamknięcia żywego doświadczania w doskonałym symbolu, który czasem oddalał mnie od przeżywania, a czasem umieszczał w samym środku własnej obecności. Z duchem tej niepewności moje prace zaczęły trafiać do kościołów i poprzez rytuał poświęcenia stawały się sakralne, symboliczne, długowieczne. Dzisiaj prezentuję przegląd tego, co w cybernetycznym, wzorcowym świecie zdołałem wykonać „tymi ręcami”. No, nie tylko ręcami, zużywałem też głowę, serce, wątrobę, łokcie, kark, kolana. Uogólniając używałem osobistych kości i mięsa… nawiedzonego mięsa.
Kwoli ścisłości i szacunku przy pracach metaloplastycznych i witrażach współpracowałem z mistrzami: Tomkiem Łukasiukiem i Markiem Gołowaczem.