Wystawa „Na drodze do wolności”

Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza  do obejrzenia wystawy zewnętrznej „Na drodze do wolności”, której część pierwszą będzie można obejrzeć przy budynku Urzędu Miejskiego w Gołdapi, Domu Kultury w Gołdapi oraz  przy Izbie Regionalnej ,,Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza” w Gołdapi (pierwszy budynek muzealny na ul. Partyzantów 31) gdzie prezentowana jest część 2 wystawy. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gołdapi i Domem Kultury w Gołdapi.

Ekspozycja została przygotowana w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”. Obejmuje ponad 200 dokumentów, fotografii i plakatów z zasobu archiwów państwowych oraz archiwum Kancelarii Prezydenta RP i archiwum Senatu związanych z przełomowym rokiem 1989.

Do szczególnie interesujących należą zdjęcia z dnia wyborów wykonane w lokalach wyborczych ukazujące prace komitetów oraz udział Polaków w wydarzeniu, które okazało się najważniejszym na drodze ku powstaniu w pełni wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej.

Znajdziemy również wątek województwa suwalskiego do którego należała wówczas Gołdap.

Autorem scenariusza jest dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim dr hab. Dariusz Rymar.

Prezentacja została przygotowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Archiwa Państwowe, Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Senatu i Stołeczna Estrada.

 

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy od 4 czerwca do 12 czerwca 2020 r, przez całą dobę.