Wybierz, przepisz, podaruj…

Biblioteka Publiczna w Gołdapi włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. Partnerem akcji jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, a patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Radio. Akcja trwać będzie do 1 października 2019 roku.

Założeniem akcji „Podaruj wiersz” jest budowanie sieci międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

Co należy zrobić, aby aktywnie uczestniczyć w akcji?

Wystarczą cztery kroki:

  1. Zdecyduj komu podarujesz wiersz;
  2. Sięgnij po książkę z poezją i wybierz wiersz – pamiętając, że wybierasz go dla konkretnej osoby (weź więc pod uwagę, co ta osoba przeżyła, w jakiej jest sytuacji, co może być dla niej ważne);
  3. Odręcznie przepisz wybrany wiersz – możesz też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis;
  4. Podaruj przepisany wiersz osobie, dla której został wybrany – pamiętaj jednak, że nie każdy może samodzielnie odczytać odręcznie napisany tekst, komuś takiemu wiersz warto głośno przeczytać (dotyczy to zwłaszcza osób starszych i małych dzieci).

Karty papeterii „Podaruj wiersz” wraz z wybranymi tomikami wierszy dostępne są w specjalnie przygotowanym miejscu w dziale zbiorów specjalnych biblioteki (pok. nr 3).

Gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się w akcję!