W świecie drzew

Podczas majowego spotkania dyskusyjnego klubu książki przy filii bibliotecznej w Grabowie przenieśliśmy się do lasu. Stało się to za sprawą lektury Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”.

Autor z zawodu leśnik z ponad dwudziestoletnim stażem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. Zrezygnował z posady urzędniczej, aby swoją wizję ochrony przyrody wcielać w życie. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych. Tam z powodzeniem praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Jest częstym gościem w programach telewizyjnych. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w licznych publikacjach i podczas seminariów.

Oto niektóre opinie czytelników.

Bohaterowie od pierwszych stron skradli mi serce…
Ciężkie lata młodości wśród licznego rodzeństwa. Nieraz brak jedzenia i wody. Rywalizacja z okolicznymi dzieciakami.  Mimo to niesamowita wola przetrwania i determinacja w dążeniu do celu. Nareszcie własny kawałek ziemi i nieocenione przyjaźnie. Pierwsze porażki i sukcesy. Po wielu latach własne potomstwo…
Z zapartym tchem czytałam kolejne strony… Walki terytorialne z licznymi sąsiadami i przeciwności ze strony natury. Zachwyciły mnie zdolności adaptacyjne, cierpliwość i wytrwałość bohaterów…Kto by pomyślał że w tak niesamowity sposób można przedstawić życie drzew? Już dawno żadna książka tak mnie nie wciągnęła i nie zachwyciła.  Polecam z czystym sumieniem każdemu beż względu na wiek i zainteresowania…

– Emilia

Dość sceptycznie podchodziłam do przeczytania książki „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena. Myślałam „jakaś kolejna książka przyrodnicza, która nie wniesie nic nowego do mojego życia”. Jakże byłam mile zaskoczona w trakcie lektury. Autor cudownie opisał życie i zależności w środowisku drzew. W pewnym momencie nawet zaczęłam traktować (wyobrażać sobie) owe drzewa  jak zwykłych bohaterów powieści. Nie sądziłam, że można w tak wspaniały sposób przedstawić środowisko leśne. Poruszone przez autora kwestie i porównania skłaniają do głębszych przemyśleń nad naszym postępowaniem i przyzwyczajeniem. Polecam „ Sekretne życie drzew” dla każdego, ponieważ wszyscy znajdą w niej coś dla siebie: trochę romansu, kryminału, czy zwyczajnego życia.

– Agata

Trzy kobiety i mężczyzna stoją wśród zieleni. (uczestnicy DKK).Kobieta w szarym swetrze trzyma w dłoniach logotyp DKK. Kobieta druga z lewej strony i mężczyzna trzymają w dłoniach książki.