Tydzień z Internetem 2022

29 marca 2022 roku w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się spotkanie z osobami starszymi na temat “Nie daj się propagandzie! Jak rozpoznać dezinformację i radzić sobie z fake newsami”.

W tym roku kampania „Tydzień z Internetem” zbiegła się w czasie z wojną, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą w wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jednym z elementów tej wojny jest nasilenie się zjawiska dezinformacji polegającego między innymi na celowym rozpowszechnianiu nieprawdziwych, wprowadzających w błąd, często bardzo szkodliwych informacji. Celem takich działań jest skłócanie społeczeństw, wywoływanie poczucia zagrożenia i pogłębianie społecznych podziałów.

Celem tego działania było zwiększenie wiedzy osób uczestniczących na temat działań dezinformacyjnych oraz zwiększenie umiejętności odróżniania informacji prawdziwych od fałszywych.

Przybyłe osoby poznały znaczenie fake news jak i w jaki sposób się przed nim bronić. Znając mechanizmy „pomagające” wierzyć bądź nie wierzyć jesteśmy w stanie rozgraniczyć co jest prawdą a co nierzetelną informacją. Zobaczyliśmy że propaganda działała też w czasach wojennych. Jak widać – działa też i dziś. Na koniec każdy mógł wypowiedzieć się skąd sam czerpie „wiarygodne” informacje.

spacer