Świat Ajnów w Gołdapi

W środę 22 września odbyły się warsztaty, które prowadził dr Lucjan Buchalik – dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach oraz Marietta Kalinowska-Bujak – specjalista ds. edukacji. W warsztatach tych wzięli udział młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi oraz uczniowie z klasy VII d ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi, którzy dowiedzieli się o kulturze Ajnów oraz wykonali opaski Ajnowskie.

O 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi odbyło się spotkanie z dr Lucjanem Buchalikiem dla mieszkańców zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Gołdapi przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi w ramach projektu grantowego Dzieci Kapitana Nemo – Edycja II.
Następnie odbyło się kuratorskie otwarcie wystawa „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano” w Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza”. Dodatkowym punktem wystawy była możliwość wybicia własnoręcznie monety pamiątkowej  upamiętniającej Bronisława Piłsudskiego.  Wystawa została wypożyczona z Muzeum Miejskiego w Żorach i  będzie dostępna do 30 listopada 2021 roku.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie ” Dzieci Kapitana Nemo” – 2021

https://www.facebook.com/Grawerstwo.net/videos/914896292798698