Rozmawiali o przyzwoitym jedzeniu

Pierwsze tegoroczne spotkanie dyskusyjnego klubu książki przy filii bibliotecznej w Grabowie odbyło się 11 lutego, poświęcone było lekturze niemieckiej pisarki Karen Duve „Jeść  przyzwoicie.”

Autorka, poruszając ciekawy temat dotyczący świadomego i zdrowego odżywiania , zainspirowała czytelników do burzliwej konwersacji.

Klubowicze, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, przekazali swoje uwagi telefonicznie.

Poniżej opinie uczestników spotkania.

Książka jest napisana prostym językiem, dobrze się ją czyta. W czasach, kiedy dominuje konsumpcjonizm, bardzo ważne jest uczenie człowieka świadomej konsumpcji. Dla osoby znającej temat poruszany w książce, może ona okazać się mało interesująca, nie wnosząca nic nowego do życia. Jednak posiada ona wartość dla nieświadomych konsumentów, którzy po jej lekturze chociaż w małym stopniu, mogą zmienić swe zwyczaje zakupowe.  Należy pamiętać, że im więcej świadomych ludzi, tym szybciej nastąpią wyczekiwane zmiany na lepsze.  

Dzięki rekomendacji DKK sięgnąłem po książkę K.Duve „Jeść przyzwoicie”. I kolejny raz się nie zawiodłem. Sporo refleksji i przesłanie: jedzmy przyzwoicie. W formie i treści. Jedzenie to nie tylko fizjologia ale i upsychicznienie potrzeb. Zaspokajamy głód, ale i odczuwamy dyskomfort lub przyjemność  jedząc np. przy ładnej zastawie, w dobrym towarzystwie.

„Jeść przyzwoicie” K. Duve. Nie napiszę nic mądrzejszego od Autorki, ale te cytaty z książki zrobiły na mnie wrażenie: „Nie jest bynajmniej rzeczą prostą odwieść dany lud od starych zwyczajów nawet jeśli są one nieludzkie i okrutne..” J. Cook, „ Istnieją relacje o nawróconych na chrześcijaństwo dzikich, którzy wspominając na łożu śmierci wyborny smak ludzkiego mięsa, mieli zalewać się rzewnymi łzami” I. Radisch.