Przygotowujemy wystawę – zapraszamy do współpracy

Dział zbiorów specjalnych gołdapskiej Biblioteki Publicznej wraz z Muzeum Regionalnym im. Mieczysława M. Ratasiewicza organizują w drugim kwartale tego roku wystawę pod roboczą nazwą „Gołdap w PRL”.

Celem wystawy będzie przypomnienie życia na ziemi gołdapskiej w okresie od 1945 do 1989 roku.

Ekspozycja będzie składała się z dwóch zasadniczych elementów – ikonograficznego (m.in. zdjęcia, dokumenty i kroniki) oraz wystawy przedmiotów typowych dla tamtego okresu.

Autorzy zamierzają potraktować ten okres bez konkretnego komentarza, eksponując zarówno to, co niekoniecznie było chlubą tej epoki, jak i rzeczy świadczące choćby o zaangażowaniu naszych mieszkańców w rozwój miasta. Będzie miejsce na okres stanu wojennego, będą też akcenty humorystyczne, a tymi z perspektywy czasu mogą być choćby kartki na cukier, płyty pocztówkowe (tych poszukujemy) czy – symboliczna już – musztardówka. Najważniejszy jednakowoż jest kontekst gołdapski.

Biblioteka i muzeum mają już w posiadaniu pewną ilość dokumentów (na zdjęciu tekst aktu erekcyjnego znaleziony po zburzeniu Pomnika Braterstwa Broni), kroniki kilku zakładów pracy i przedmioty, mimo to liczymy na współpracę z osobami, które mogłyby udostępnić coś ze swoich domowych zbiorów (może na przykład gdzieś się zachował stary transparent na czerwonym tle, tablice pamiątkowe albo popiersia ówczesnych decydentów). Bardzo dla nas cenne będą fotografie pierwszych mieszkańców tej ziemi wraz z (jeśli to możliwe) dokumentami. Osoby, które udostępnią swoje eksponaty zostaną wymienione w reklamie wystawy, jeśli, rzecz jasna, nie będą miały nic przeciwko temu.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biblioteką Publiczną w Gołdapi – na numer tel. 087 615 03 65 (od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00) lub na maila: bpgoldap@bpgoldap.pl