Pokonać słabość

Wrześniowe spotkanie dyskusyjnego klubu książki przy filii bibliotecznej w Grabowie poświęcone było lekturze Łukasza Grassa „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą”.

Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. „Najlepszy” to historia o niezwykłej, ponadczternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater tej książki podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Jerzy Górski, były narkoman i monarowiec, a jednocześnie legenda polskiego triathlonu, jest symbolem walki z własnymi słabościami.

Historią Górskiego zainteresowała się również branża filmowa. W 2017 roku do kin wszedł film fabularny pod tytułem „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, z gwiazdorską obsadą.

Książkę polecamy dla każdego, komu brakuje motywacji, albo ma jakąś pasję. Zwłaszcza młodym ludziom, do których bohater skierował te słowa „Każde pokolenie młodych ludzi, które coś tworzy, wygra swoje życie, każde które będzie konsumowało… jest przegrane”.