OnkoRejs Granicami Polski – Gołdap

Od 27 czerwca 2021 do 3 lipca 2021 prawie 200 osób pokona łącznie blisko 2000 km, by pokazać, że nawet z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie. Uczestnicy marszów zorganizują w Polsce około 30 spotkań profilaktycznych, by nakłonić  do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę.

OnkoRejs Granicami Polski jest ogólnopolskim marszem dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Powstał po to, by aktywizować osoby chore i pokazać im, że rak to nie wyrok i że każdy powinien mieć marzenia i je spełniać oraz po to, by nagłośnić wagę badań profilaktycznych i pokazać, że nieważne, ile ma się lat, jaki ma się status społeczny, ile się zarabia, gdzie się mieszka; rak może dotknąć każdego z nas. Projekt zdejmuje też stygmaty, jakimi obciążona jest choroba onkologiczna. Pokazuje, że raka można wyleczyć i mimo choroby można żyć normalnie korzystając z życia, pracując, podróżując, działając na rzecz innych. Że nie trzeba leżeć w łóżku czekając na śmierć, ale można zrobić dla siebie i dla innych wiele dobrego.

Marsz w 2021 roku obejmie  12 tras. Na każdej trasie maszerować będą grupy około 10 osobowe. Po raz drugi w historii rusza też specjalna trasa rowerowa szlakiem Green Velo. Każdą trasą opiekować się będą koordynatorzy tras – wolontariusze Fundacji Onkorejs Wybieram Życie, którzy są również osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Ale organizacja tego projektu będzie możliwa tylko dzięki wspólnej pracy wszystkich uczestników marszów, którzy wspólnie organizują „swoją trasę”. Trasa rowerowa szlakiem Green Velo wyrusza z Gołdapi przez Wiżajny, Suwałki, Augustów, Trzcianne, Tykocin, Białystok do Supraśla. Zaplanowane są dwa spotkania profilaktyczne w zakresie edukacji onkologicznej raka piersi oraz chłoniaka z mieszkańcami  Gołdapi oraz Trzciannego. Trasę nr 38 wspierają  m.in. Burmistrz Gołdapi, wój gminy Sztabin, Trzcianne, Tykocin i Burmistrz miasta Supraśl.  Patronat honorowy OnkoRejsu Granicami Polski objął Marszałek Województwa Podlaskiego, a patronat medialny TVP 3 Białystok oraz Radio Białystok.

W Onkorejs Granicami Polski zaangażowali się aktorzy (Jola Mrotek, Julita Kożuszek), którzy wspierają Fundację – Onkorejs Wybieram Życie.

https://www.facebook.com/OnkoRejs/

www.onkorejs.pl