Narodowe Czytanie 2019

W sobotę 7 września spotkaliśmy się na uroczystości Narodowego Czytania 2019. Jest to już ósma edycja społecznej akcji czytelniczej popularyzującej piękno polskiej literatury. Akcję, nad którą patronat honorowy piastuje para prezydencka, zapoczątkowano w 2012 roku wspólną lekturą narodowej epopei, Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Już po raz kolejny organizacji Narodowego Czytania w Gołdapi podjęły się, korzystając z otwartości i życzliwości lokalnego środowiska, Biblioteka Publiczna, Biblioteka Klubu Wojskowego 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych. W organizację włączyła się również Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich. Patronatem honorowym objęli uroczystość Burmistrz Gołdapi Tomasz Rafał Luto oraz Starosta Gołdapski Marzanna Marianna Wardziejewska.

W tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania zaproponowano do publicznej lektury osiem nowel: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdziobią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa Henryka Rzewuskiego. W nawiązaniu do liczby dzieł literackich, organizatorzy gołdapskiej akcji zaproponowali osiem miejsc na terenie Gminy Gołdap i Gminy Banie Mazurskie, w których w sobotę o tej samej godzinie odczytano obszerne fragmenty wszystkich wymienionych nowel. W Gminie Gołdap było sześć lokalizacji: Mazurskie Tężnie Solankowe, Park Miejski, Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi oraz w miejscowości Galwiecie. W Gminie Banie Mazurskie Narodowe Czytanie  miało miejsce na placu rekreacyjno-sportowym oraz przy kościele Parafii Narodzenia NMP w Żabinie. W każdej z lokalizacji teksty interpretowało ośmioro lektorów – przedstawiciele władz i instytucji samorządowych oraz organizacji pozarządowych; służby mundurowe; przedstawiciele duchowieństwa, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych; reprezentanci sołectw; ludzie pióra i mediów; członkowie lokalnych grup zainteresowań oraz osoby prywatne.

Literacką atmosferę dnia dopełnił program artystyczny przygotowany przez Domowy Punkt Przedszkolny Nibylandia w Gołdapi, Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Gołdapi, Szkołę Podstawową nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi, Szkołę Podstawową nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, Szkołę Podstawową nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi,  Gołdapski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Wojskowy 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, Środowiskowy Dom Samopomocy „Słoneczny Dom” w Gołdapi oraz Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” w Dubeninkach.

Gołdapskie biblioteki zapraszają do publicznego czytania dzieł polskiej klasyki literackiej coraz szersze kręgi lokalnej społeczności. W akcję Narodowego Czytania włączają się zawsze liczne instytucje i osoby prywatne. Oprócz wyżej wymienionych tegoroczną uroczystość wsparły również: Dom Kultury w Gołdapi, Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gołdapi oraz patroni medialni: Gołdapski Portal Internetowy goldap.info i portal goldap.org.pl. Specjalne podziękowania należą się publiczności, która dzielnie towarzyszyła dwugodzinnym uroczystościom.

Dziękujemy wszystkim, których pomoc, ciężka praca, otwartość i życzliwość, pozwoliły w sobotę 7 września oddać się refleksji o humanistycznych wartościach polskiej klasyki literackiej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Organizatorzy

Biblioteka Publiczna w Gołdapi
Biblioteka Klubu Wojskowego 15.Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego
Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych.