Mieli okazję poznać uniwersalną artystkę

„Dni Gołdapi 2013” zapoczątkowało otwarcie wystawy „Nowy Jork w tryptykach fotograficznych” Janiny Osewskiej z Augustowa. Przy okazji obecni na otwarciu mieli okazję poznać uniwersalną artystyczną osobowość.

Trudno bowiem określić, czy Janina Osewska bardziej jest artystą fotografikiem, czy poetką. W latach dziewięćdziesiątych nieoczekiwanie debiutowała w prasie wierszami i to bardzo dobrymi. Podobnie było z poziomem jej debiutanckiej książki poetyckiej.

Fotografie z Nowego Jorku powstały niejako za przyczyną wygranego konkursu poetyckiego – w ramach nagrody. Potem pojawiły się inne tematy fotograficzne, dobrze przyjęte przez odbiorców, choćby cykl „Okruchy”. Podczas piątkowego spotkania autorka prezentowała album pod tym samym tytułem złożony przez zmarłego niedawno wybitnego fotografika Stanisława Wosia.

Na dodatek augustowska poetka podróżuje, publikując jednocześnie teksty reportażowe, m.in. w „Wiadomościach Literackich”.

Wystawa wystawy „Nowy Jork w tryptykach fotograficznych” będzie dostępna w tzw. II budynku Muzeum Regionalnego do 19 sierpnia.