Kiermasz książki

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Gołdapi przygotowała jak co roku kiermasz książki, każdy kto odwiedzi bibliotekę tego dnia będzie mógł zabrać ze sobą książkę do domu, która została przygotowana na kiermasz. Kiermasz odbędzie się 21 kwietnia 2016 r. w holu biblioteki od 9:00 do 14:00.

23 kwietnia jest symboliczną datą dla literatury światowej. W tym dniu bowiem w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym trzeba zaznaczyć, że datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W związku z czym Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest właśnie 23 kwietnia. Święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO. Ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Kiermasz książki_44