Izba Regionalna „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza” ma swoją siedzibę w dwóch bliźniaczych budynkach, które wchodziły w skład ponad stuletnich koszar wojskowych.

W obecnej lokalizacji muzeum funkcjonuje od 26 lutego 2008r. Jednak historia jego powstania sięga roku 1962, kiedy to młody geograf- Mieczysław Ratasiewicz rozpoczął swoją pierwszą pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Gołdapi. Jako miłośnik tej ziemi, za swój obowiązek uznał dokumentowanie zmian tutaj zachodzących oraz kolekcjonowanie wszystkiego, co z tym terenem było związane. Skupił wokół siebie grupę dzieci i młodzieży, która z pasją zajęła się zbieraniem wszelkiego rodzaju przedmiotów i pamiątek: wojennych i przedwojennych, historycznych i etnograficznych. Tak tworzyła się kolekcja, która po latach przenoszenia z miejsca na miejsce, doczekała się wreszcie siedziby z prawdziwego zdarzenia.

Jeden z dwóch budynków przeznaczony jest na wystawę stałą, drugi na wystawy czasowe i lekcje muzealne. Organizowane są tam również różnego rodzaju imprezy kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także impreza cykliczna – kiermasz wielkanocny pod nazwą Jajeczko z rzeżuszką. Wystawę stałą tworzą głównie eksponaty etnograficzne, historyczne, geologiczne i militaria.

 

 

 

Materiały zawarte na niniejszej stronie są własnością Izby Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej M.M. Ratasiewicza”..
W celu uzyskania pozwolenia na powielanie i modyfikację skontaktuj się z administracją Izby Regionalnej.