II Wojewódzka Dyskusja Literacka w Gołdapi

Biblioteka Publiczna w Gołdapi i działający tu Dyskusyjny Klub Książki po raz drugi uczestniczył w Wojewódzkiej Dyskusji Literackiej nt. książek nominowanych do WAWRZYNU – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.

W dniu 16 maja 2019 r. o godz. 17:00 spotkaliśmy się w kawiarni obrotowej na szczycie Pięknej Góry, gdzie odbyła się dyskusja literacka dotycząca książki Antoniego Janowskiego „Marcepan na kredyt”.  Opowiadania, czasem anegdoty, wspomnienia zawarte w trzech częściach tomiku – I poprzedzonej wstępem, bez tytułu; II-„Łubianka kołysanka” (autobiografia autora, urodzonego w Łubiance pod Toruniem); III – to „Marcepan na kredyt”.

Wszyscy po wnikliwej lekturze podkreślali fakt, iż ta proza, zbiór miniatur literackich, czasem trudna w odbiorze, posiadająca duże wartości. Proza ta zmusza i dopinguje do zadumy nad życiem, nad rzeczywistością współczesną, do samokontroli. W dyskusji podkreślano wartość lektury, zdecydowanie popierając decyzję o nominowaniu książki Janowskiego do prestiżowego „Wawrzynu” i życząc autorowi dostąpienia zaszczytu otrzymania wyróżnienia.