Europejskie Dni Dziedzictwa – spotkanie z polskimi archeologami

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Biblioteka Publiczna w Gołdapi zorganizowała spotkanie z polskimi archeologami, członkami nowojorskiego The Explorers Club, Profesorami z Uniwersytetu Warszawskiego, małżeństwem Patrycją Prządką-Giersz i Miłoszem Gierszem.

Na spotkaniu można było posłuchać ich osobistych wrażeń z eksploracji Ameryki Południowej i opowieści o miejscach, do których nie docierają przeciętni turyści. Zaprezentowano również film dokumentalny pt. „Skarby Grobowca Wari” ukazujący kulisy odkrycia pierwszego w historii, niewyrabowanego, królewskiego grobowca prekolumbijskiej kultury Wari. Spotkanie było okazją przybliżenia mieszkańcom Gołdapi okoliczności tego wyjątkowego odkrycia. Sukces polskich archeologów został doceniony przez światowe media i okrzyknięty jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych wszech czasów, oraz uhonorowany przez prestiżowy magazyn National Geographic międzynarodowym artykułem okładkowym, opublikowanym w ponad 30 wersjach językowych. Na zakończenie spotkania w II budynku muzealnym była możliwość zwiedzenia wystawy poświęconej polskim badaniom archeologicznym w Peru.

Wystawa potrwa do 15 listopada br. Zwiedzający będą mieli wyjątkową okazję zapoznania się z odległymi w czasie i przestrzeni cywilizacjami Ameryki Prekolumbijskiej oraz spotkania się twarzą w twarz z hiperrealistyczną rekonstrukcją popiersia królowej Wari z Castillo de Huarmey, która żyła w Peru ponad tysiąc lat temu.

Fotografie J.J. Jasiński i Biblioteka Publiczna w Gołdapi