Dyskusja nad książką „Trociny” K. Vargi

Comiesięczne spotkanie dyskusyjnego klubu książki przy Filii w Grabowie odbyło się 26 listopada. Poświęcone było lekturze Krzysztofa Vargi „Trociny”.

Najnowsza powieść Krzysztofa Vargi to brawurowy pamflet na współczesność. Razem z głównym bohaterem, pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, możemy popastwić się nad wszystkim, co na co dzień doprowadza nas do szału – pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną młodzieżą w kawiarniach. Piotr sączy jad nienawiści i bezlitośnie obnaża słabostki i śmieszności współczesnego Polaka. Tworzy pełnokrwiste i przeraźliwie wierne portrety toksycznych rodziców, pazernej byłej żony, żałosnych nuworyszy, miłośników kebabów i korporacyjnych wymoczków. Przeszywające spojrzenie szydercy zdziera pancerz hipokryzji, który ma skrywać resztki godności i uchronić przed zranieniem. Wszyscy są niespełnieni, nieudolnie skrywający życiowe rozczarowania, zawistni i śmiertelnie przerażeni wizją samotności.

Czytelnicy docenili powieść za : ponadczasowość, interesujący i nieszablonowy styl pisania, sarkazm i inteligentny zmysł obserwacyjny głównego bohatera.

Niestety, nużył ich nadmiar pesymizmu i drażniła   przytłaczająca negacja wszystkiego w całej powieści. Stwierdzili jednak , że jest to  doskonały materiał na cykl felietonów, ale nie na powieść do czytania jednym tchem.