DKK w Grabowie rozwija się

Do długiej i głębokiej dyskusji sprowokowała uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki filii bibliotecznej w Grabowie książka
Jarosława Kamińskiego Rozwiązła. Głównymi pretekstami były – wielowątkowość powieści, specyficzna forma, a nawet dosyć śmiałe sceny erotyczne. Kamiński napisał bowiem swoją powieść stosując swoją własną interpunkcję i swoje własne zasady prowadzenia dialogów.

Mimo początkowych obaw niejednego z czytelników, książka wciąga, ponieważ już na początku autorowi udało się stworzyć napięcie, sugerując, że coś łączy ze sobą nawet pozornie nie znające się wcześniej osoby. Jakiś trup w szafie, jakieś demony z przeszłości.

Głównym bohaterami jest para – kobieta po czterdziestce i dużo od niej młodszy student, okazujący się potem biseksualistą. Kobieta pochodzi z domu dziecka. W szczególny sposób przygląda się jej ojciec studenta podczas rodzinnego spotkania, kiedy to kobieta od początku zostaje wzięta za intruza.

Rozwiązła jest – by tak rzec – powieścią konfrontacyjną. Dotyczy nie tylko relacji osobistych, ale bolesnej przeszłości, sugerując jednocześnie konstatację, że nie jest łatwo żyć bez poznawania swoich korzeni. Istotne jest również pytanie, dlaczego ludzie wybierają toksyczne związki nawet mając nierzadko tego świadomość?

DKK w filii Biblioteki Publicznej w Grabowie rozwija się. Ujmuje spontaniczność dyskusji, rodzinna atmosfera i dodatkowo wielopokoleniowość grupy.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu i prowadzi je bibliotekarka Lucyna Świerzbin.