“Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”
LINK DO PRZYSZŁOŚCI – trwa trzecia edycja!
Młodzi. Internet. Kariera
Według danych Eurostatu poziom bezrobocia w Polsce wśród osób poniżej 25. roku życia wyniósł 26,3 proc. Oprócz niekorzystnej sytuacji gospodarczej jedną z głównych przyczyn trudności w znalezieniu pracy przez młodych ludzi jest niedopasowanie ich kompetencji do wymagań rynku pracy, o czym mówi wielu ekspertów. Jest ono szczególnie odczuwalne w dynamicznie rozwijającej się branży nowych technologii. Komisja Europejska szacuje, że do 2015 roku w Unii Europejskiej zabraknąć może nawet 900 tysięcy specjalistów w tej dziedzinie. W odpowiedzi na ten problem firma Microsoft, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego powołały w 2012 roku „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” – ogólnopolski projekt wspierający młodych ludzi z małych miejscowości w podejmowaniu świadomych wyborów zawodowych.
Cel projektu
Celem projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. W ramach projektu w bibliotekach, szkołach, domach kultury, ochotniczych hufcach pracy i innych instytucjach z pogranicza edukacji i kultury zlokalizowanych w małych miejscowościach organizowane są spotkania z młodymi profesjonalistami. Są to osoby niewiele starsze od uczestników spotkań (do 35 r. życia), które pracują w szeroko rozumianej branży nowych technologii, mają na koncie pierwsze sukcesy zawodowe i z powodzeniem odnajdują się na rynku pracy (kliknij, aby poznać młodych profesjonalistów).
Spotkania z młodymi profesjonalistami
Uczniowie szkół średnich i ostatnich klas gimnazjów biorący udział w spotkaniach organizowanych w ramach projektu mają możliwość porozmawiać z młodym, inspirującym profesjonalistą, poznać jego drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w jego pracy odgrywają nowe technologie. Poznają także zawody, na które prognozowane jest zapotrzebowanie w przyszłości oraz biorą udział w quizie, który umożliwia im zorientowanie się w aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. Po spotkaniu mogą również sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe za pomocą narzędzia „Twój Potencjał” opracowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i dostępnego bezpłatnie na stronie www.praca-enter.pl. Spotkania odbywają się w oparciu o przygotowany przez FRSI scenariusz spotkań (pobierz).
Obejrzyj filmiki i zobacz, jak wyglądają spotkania:
Spotkanie z Paulą Bruszewską, Biblioteka Publiczna Gminy Chocz
Spotkanie z Krzysztofem Kotkowiczem, Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku
Więcej materiałów ze spotkań dostępnych jest na naszym kanale na YouTube: youtube.com/linkdoprzyszlosci
3. edycja projektu, październik 2014 – marzec 2015
15 października br. uruchomiliśmy rejestrację na spotkania z młodymi profesjonalistami w ramach 3. edycji projektu. Spotkania będą organizowane do końca marca 2015 r. Oprócz tradycyjnych spotkań w bibliotekach, szkołach i innych instytucjach planowane są również webinariach, w trakcie których wszyscy zainteresowani będą mogli spotkać się z młodymi profesjonalistami. Po spotkaniu uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe za pomocą narzędzia „Twój Potencjał” dostępnego bezpłatnie na stronie www.praca-enter.pl, a także otrzymają newsletter „Dobry Zawodnik” z inspiracjami do działania, linkami do przydanych narzędzi i stron WWW. Będą też mogli porozmawiać z innymi uczestnikami i młodymi profesjonalistami w specjalnie dla nich stworzonej grupie na Facebooku. Dodatkowo, w ramach współpracy z Fundacją Social Wolves równolegle realizowana jest Olimpiada „Zwolnieni z Teorii„. Przedsięwzięcie ma charakter konkursu, w którym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski rywalizują, organizując własne projekty społeczne. Uczestnicy spotkań z młodymi profesjonalistami (również z dwóch poprzednich edycji) mają okazję przełożyć inspiracje uzyskanie podczas spotkań „Linku do przyszłości” na konkretne działania, które umożliwią im zdobycie doświadczenia i certyfikatów cenionych przez pracodawców.
Poprzednie edycje projektu
Dotychczas zrealizowane zostały dwie edycje projektu, w ramach których od jesieni 2012 r. do wiosny br. w całej Polsce odbyło się blisko 750 spotkań z młodymi profesjonalistami, a udział w nich wzięło ponad 21 tysięcy uczniów szkół średnich i ostatnich klas gimnazjów. Aż 99% uczestników oceniło je pozytywnie, zaś znakomita większość potwierdziła, że dzięki nim dowiedziała się więcej o różnych zawodach, roli nowych technologii w pracy oraz czego się uczyć i jaką profesję wybrać. Zachęcamy do zapoznania się z raportami podsumowującymi obie edycje:
Infografika podsumowująca 2. edycję projektu
Raport podsumowujący 1. edycję projektu
Projekt został też doceniony przez Institute for Prospective Technological Studies (IPTS), instytucję naukowo-badawczą Komisji Europejskiej i jako jedyny w Polsce oraz jeden z czterech w Europie został zakwalifikowany do udziału w prestiżowym ogólnoeuropejskim badaniu MIREIA, którego celem było przetestowanie nowej unijnej metodyki badania projektów związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego. „Link do przyszłości” został również zaprezentowany jako przykład dobrych praktyk działań dla młodzieży podczas konferencji „Empowering Europe’s Youth & Grand Opening of the Microsoft Centre in Brussels” z udziałem najwyższych przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz OECD. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu z młodym profesjonalistą, Karolem Olczakiem w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin brała udział w połączeniu na żywo z uczestnikami konferencji (zobacz filmik ze spotkania). Projekt został nominowany do zaprezentowania podczas konferencji jako jeden z trzech realizowanych w Europie.
Druga edycja projektu została objęta patronatem honorowym Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej.