Znają się na finansach
6 czerwca 2014 r.
15 mieszkańców Gołdapi wie już, jak zarządzać domowymi finansami i jak założyć elektroniczne konto w banku. To efekt kursu, który ukończyli w Bibliotece Publicznej w Gołdapi.
Kurs był skierowany do osób po 50. roku życia. Składał się z pięciu spotkań, podczas których uczestnicy odkrywali tajniki wiedzy ekonomicznej pod kierunkiem bibliotekarzy, przygotowanych do przeprowadzenia kursu podczas szkoleń. Dowiedzieli się, między innymi jak racjonalnie planować wydatki, w jaki sposób bezpiecznie robić zakupy przez Internet, jak posługiwać się e-kontem i na co zwrócić uwagę biorąc kredyt lub decydując się na założenie lokaty.
Jedna z uczestniczek podsumowując kurs stwierdziła, że dla niej najbardziej przydatne były informacje przekazane przez przedstawicieli banku którzy uczestniczyli w spotkaniu podczas szkolenia. Bardzo istotne były informacje dotyczące kredytów i kont osobistych na wypadek śmierci i co jest bardzo istotne, że pełnomocnictwo traci moc wraz ze śmiercią właściciela konta osobistego. Wg słów jednej z uczestniczek „dowiedziałam się bardzo istotnych rzeczy na temat uzyskania kredytu z małżonkiem oraz w jaki sposób wyliczyć sumę faktyczną do spłaty kredytu. Takie informacje są dla mnie bardzo ważne, gdyż pomagam wnukom finansowo w zakupie mieszkania i dlatego ten temat mnie interesował. Zawsze w baku krępowałam się zapytać o pewne rzeczy i podpisywałam umowę bez czytania, a teraz wiem, że koniecznie należy zapoznać się z umowa i pytać o informacje, które są dla mnie nie zrozumiałe.”
Biblioteka zrealizowała szkolenie dzięki udziałowi w trzeciej edycji projektu „O finansach w bibliotece”, prowadzonej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Zakwalifikowała się do niej jako jedna ze 113 placówek z małych miejscowości z całej Polski.
Pracownicy Biblioteki Publicznej w Gołdapi nie mieli problemów z uzyskaniem odpowiedniej grupy uczestników do udziału w kursie. Z największą przyjemnością prowadziły kurs dla seniorów, gdyż jest to bardzo zdyscyplinowana i sympatyczna grupa społeczności lokalnej. Największym wyzwaniem dla prowadzących było przekonanie kilku osób do korzystania z komputera, ale ta bariera została pokonana już po odpowiednim podejściu prowadzących i seniora do problemu. Spotkania w ramach kursu były kształcące dla obu stron w miłej i przyjaznej atmosferze. Działaniem wartym polecenia jest urozmaicanie takich kursów poprzez zaproszenie do udziału instytucji współpracujących z biblioteką jak przedstawicieli banku i policji. Takie spotkania z udziałem st. aspirant Marty Andruczyk z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi oraz dwóch pracowników banku.
Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski („Postawy i zachowania finansowe osób powyżej 55. roku życia z uwzględnieniem płatności bezgotówkowych”,NBP, 2012), tylko co czwarty mieszkaniec Polski powyżej 55. roku życia korzysta z bankowości elektronicznej, a jedynie 17% osób z tej grupy wiekowej płaci przez Internet rachunki.