Podsumowanie wakacji 2012
Tegoroczne działania ze strony biblioteki przyniosły zamierzone rezultaty, co potwierdzała zwiększająca się liczba dzieci na zajęciach. Na wakacyjne zajęcia zapisanych było ok. 54 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Działania biblioteki były bardzo zróżnicowane; były zabawy w czytelni i na świeżym powietrzu, wycieczki do instytucji w naszym mieście, gry planszowe, puzzle, malowanie, rysowanie, karaoke, oglądanie filmów, gry i zabawy z użyciem komputerów i Internetu, słodki tort urodzinowy, wspólne grillowanie i zabawy na dużej działce, akcja „Żółta cytryna o bezpieczeństwie przypomina”, próby i szykowanie inscenizacji przez dzieci uczęszczające… Pierwsze zajęcia odbyły się 3 lipca, na których dzieci wzajemnie się poznawały i wspólnie z opiekunami grupy napisały regulamin, w którym zawarte zostały punkty dotyczące zachowania na zajęciach w grupie i ostrożności podczas wspólnych wycieczek. Dzieci otrzymały identyfikatory, na których wpisały swoje imię, co bardzo ułatwiało wzajemne poznawanie się i integrację.
W pierwszym tygodniu „Wakacji w Bibliotece” dzieci poznały gry planszowe, puzzle, jakie są na wyposażeniu biblioteki, wyszły na plac Jednostki Wojskowej na Święto Wojska Polskiego… Kolejny dzień był pełen wrażeń, gdyż na spotkanie przyszła policjantka gołdapskiej komendy, która zapoznała dzieci o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji i nie tylko, dzieci miały możliwość potrzymania kajdanek i poznania zawodu policjanta. Po spotkaniu dzieci miały słodki poczęstunek w formie tortu. Korzystając z dni otwartych w gołdapskiej Jednostce Wojskowej dzieci poszły na wycieczkę i zobaczyły przemarsz żołnierzy. W wycieczce tej uczestniczyło 23 dzieci.
Po kolejnym dniu malowania, rysowania „Wakacji moich marzeń” przez dzieci bibliotekarze 11 lipca zorganizowali niespodziankę a mianowicie grilla z kiełbaskami na łonie natury połączonego z grami na świeżym powietrzu. Uczestniczyło w nim 32 dzieci. W drugim tygodniu spotkań w bibliotece dzieci oglądały film animowany i poczuły się jak w kinie. Dzięki uprzejmości pracowników z Urzędu Miejskiego dzieci w liczbie 25 osób poznały pracę urzędników i w sali konferencyjnej dyskutowały o swoich marzeniach dotyczących miasta; padły propozycje, by w Gołdapi powstał ogromny plac zabaw, aquapark, duże boisko do gry w piłkę. Na pierwszym spotkaniu dzieci opowiadały o zwierzętach, jakie mają lub jakie chciałyby mieć i dlatego tematem kolejnych zajęć było lepienie ulubionego zwierzaka z plasteliny, które wspólnie miały stworzyć ZOO. Dzieci, które nie mają żadnych zwierzaków, lepiły zwierzęta, które widziały w ZOO lub znają z książek, czasopism czy też telewizji lub innych mediów. Niektórych poniosła fantazja i ulepiły nawet dozorcę 🙂
Następna wycieczka miała miejsce 19 lipca do Straży Pożarnej. Uczestniczyło w niej 29 dzieci. Z ogromnym zainteresowaniem dzieci słuchały strażaków, oglądały sprzęt, ubrania, samochody. Spotkanie zakończyło się laniem wody z prawdziwego węża strażackiego. Spotkanie ze strażakami z pewnością na długo zostanie w pamięci niektórych dzieci i przybliży im pracę straży pożarnej, ponieważ zarówno to jak i inne wycieczki odbyły się w miłej i sympatycznej atmosferze, czasami z nutką humoru.
W upalne przedpołudnie 25 lipca uczestnicy „Wakacji w Bibliotece” w liczbie 12 osób, udali się na spacer. Oczywiście celem było dostarczenie własnoręcznie wykonanych prac przez dzieci dla strażaków w podziękowaniu za zwiedzanie straży w ubiegłym tygodniu. Dzieci malowały i rysowały to wszystko, co widziały w straży. Dodatkowym prezentem dla strażaków przygotowanych przez dzieci były wierszyki, które dzieci same napisały. Mile zaskoczeni strażacy oczywiście w odzewie za niespodziankę pokazali zjazd na rurze oraz samochód straży. W drodze powrotnej pełni energii i uśmiechnięte dzieci odwiedziły Muzeum Ziemi Gołdapskiej gdzie z zainteresowaniem oglądały muzeum, słuchając opowieści o pochodzeniu eksponatów. Oczywiście kolejny dzień minął miło i wesoło.
Chleb, bułeczki, sękacze i inne pieczywo – ich wykonanie poznały dzieci, będąc w jednej z gołdapskich piekarni a mianowicie PSS „Społem”. Z zaciekawieniem patrzyły, jak powstaje chleb i w jakim piecu jest pieczony. Obserwowały jak piekarze w białych fartuchach robią rogaliki, bułeczki i inne słodkości. W czasie pobytu w piekarni dzieci poznały zapachy świeżo pieczonego sękacza. Największą frajdą i niespodzianką było wspólne jedzenie bochenka chleba prosto z wyjętego pieca – gorącego aż dzieci nie mogły utrzymać w rączkach – konsumpcja nastąpiła po chwili przestygnięcia. Wiadomo że dzieci uwielbiają słodkości i dlatego panie z piekarni poczęstowały wszystkie dzieci ptasim mleczkiem, które bardzo smakowało. W drodze powrotnej z wycieczki dzieci przechodząc przez park po remoncie skorzystały z możliwości ochłodzenia pod nowo tryskającymi fontannami. Uśmiechnięte i syte wróciły do biblioteki, pytając o następną wyprawę w teren. Wycieczka odbyła się 26 lipca w której uczestniczyło 13 dzieci z opiekunami grupy.
W ostatnim dniu lipca dzieci robiły zaproszenia dla swoich rodziców na przedstawienie, które same przygotowali pt. „Sen”. Zaproszenia wykonane zostały różną techniką np. malowanie, rysowanie, wycinanie, ale wszystkie dołożyły wszelkich starań, aby zaproszenie wykonać bardzo starannie i ładnie. Do przedstawienia i nauki swoich ról w przedstawieniu dzieci rozpoczęły przygotowania w drugim tygodniu sierpnia. Pierwszego dnia sierpnia dzieci bawiły się w grę towarzyską o nazwie Kalambury. Dzieci zostały podzielone na drużyny i odgadywały hasła, które mogły sobie wylosować, spośród różnych kategorii i miały możliwość albo rysować, albo pokazać dane hasło. W większości decydowały się na rysowanie. Zabawa przebiegała na wesoło.
Z początkiem sierpnia, a dokładnie 7-go, dzieci (22 osoby), prócz trwających stałych zabaw i przygotowań do teatrzyku zagościły w Placówce Straży Granicznej w Gołdapi. Funkcjonariusze broniący naszych granic wspaniale przyjęli dzieci. Na stoliku leżały przygotowane: kamizelka kuloodporna, hełm, kajdanki, kamizelka odblaskowa, a także samochody i motorówka, jakimi straż graniczna porusza się podczas służby. Na wstępie dzieci posłuchały czym zajmuje się straż graniczna, jaka jest ich praca. Następnym elementem wycieczki było zwiedzanie samochodów i oczywiście bardzo ważny punk spotkania gdzie dzieci mogły zostawić swoje odciski palców i dowiedziały się, dlaczego są one brane (oczywiście poszukiwani listem gończym). Najmłodszych najbardziej cieszył, ale zarazem zadziwił fakt pogłaskania psa, który posłusznie warował obok swego przewodnika. Jak się dowiedzieliśmy nikt tak normalnie nawet nie zbliżyłby się do psa w innych okolicznościach. Wycieczka jak zawsze bardzo udana i niecodzienna, ponieważ wstęp na teren straży granicznej jest wzbroniony.
Kolejne dni sierpnia mijały pod kątem przygotowań do przedstawienia. Dzieci z opiekunami wykonali tło do przedstawienia, mianowicie malowały przyrodę (las, Piękną Górę), miejsca gołdapskie (Wieżę Ciśnień) oraz zamek na szarym papierze przy użyciu farb, ale gołymi rękoma. Wspólna praca mijała w atmosferze śmiechu i wspólnej dyskusji połączonej z pracą.
Przy współpracy biblioteki z gołdapską placówką policji, 16 sierpnia miało miejsce wspólne wyjście (ph. „Żółta cytryna o bezpieczeństwie przypomina”!): policji, dzieci i opiekunów na ulice miasta w celu realizacji programu „On Ty i Ja na tej samej drodze”. Patronatem programu był portal internetowy goldap.info, który towarzyszył razem na ulicach miasta. Dzieci uczyły się i przyglądały, jak należy korzystać z przejścia dla pieszych, a także „częstowały” cytryną tych, którzy przechodzili przez ulicę „na skróty”, jak również nagradzali wszystkich prawidłowo korzystających z przejścia dla pieszych wręczając odblaskowe naklejki i breloczki. W tej jakże przyjemnej i pouczającej wycieczce uczestniczyło 26 dzieci.
17-go sierpnia dzieci uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji ph.: „Sieciaki na wakacjach”. Udział wzięło 25 osób. Więcej informacji na stronie bpgoldap.pl pod linkiem http://bpgoldap.pl/sieciaki-na-wakacjach-w-bibliotece/ .
Idąc śladem kształcenia i wdrażaniem funkcji poznawczych, 24 sierpnia, dzięki uprzejmości dyrektora i pracowników Parku Krajobrazowego w Żytkiejmach a także autokaru, który bezpłatnie udostępnił Urząd Miejski w Gołdapi dzieci w liczbie 27 osób pojechały na ognisko do tegoż obiektu przyrodniczego. Płonące ognisko, pieczenie kiełbasek a następnie rozmowy i zabawy edukacyjne prowadzone przez pracowników Parku Krajobrazowego to główne atrakcje i kolejny dzień wakacji dla dzieci spędzony w świeżym powietrzu z odrobiną nauki o skarbach leśnych. Wycieczka zakończyła się wręczeniem dla dzieci drobnych upominków na pamiątkę.
Ostatni tydzień wakacji dzieci przygotowywały stroje i próby przed przedstawieniem. W dalszym ciągu uczestnicy „Wakacji w Bibliotece” mieli czas na wspólne zabawy, gry i karaoke. Bardzo ważnym dniem był 30 sierpień czyli przedstawienie, które dzieci przygotowywały od miesiąca. Około godz. 11 sala czytelni dla dzieci wypełniła się przez rodziców i dziadków, którzy przybyli oglądając zdolności swoich pociech. W przedstawieniu pt. „Sen” udział wzięło 27 osób. W przedstawieniu połączono koncepcje z różnych bajek. Ostatni dzień wakacji był przeglądem ostatnich dwóch miesięcy; dzieci oglądały zdjęcia na ekranie z wszystkich spotkań, wyjazdów, wycieczek itd., mogły także grać i bawić się z użyciem komputerów, śpiewać piosenki z karaoke, a na koniec wyrazić swoje zdanie na temat wakacji w bibliotece: tego, co im się najbardziej w nich podobało. Ogółem w wycieczkach do instytucji, których było 7, udział wzięło 164 dzieci. Zajęcia „Wakacje w Bibliotece” przeprowadziły pracownik Biblioteki Emilia Buraczewska przy pomocy stażystki Renaty Wójcik pod instruktażem Haliny Wojtanis. Zajęcia z bezpiecznego poruszania się w Internecie pt.: „Sieciaki” przeprowadziła pracownik Agnieszka Pietrewicz.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z całych „Wakacji w Bibliotece” na naszej stronie internetowej www.bpgoldap.pl