Wirtualne Zielone Dni w Gołdapi 2021 – III
Odsłona 3
Iść w stronę słońca… Kolory – zielony, żółty…
Przyjaciele przyrody zapraszają na trening rowerowy
Nie tylko mosty w Stańczykach – dr Mirosław Słapik
Do najbardziej znanych zabytków powiatu gołdapskiego należą oczywiście mosty w Stańczykach, jednak nie doceniamy kilku innych podobnych obiektów znajdujących się na tzw. „Szlaku połamanych semaforów”. Proponuję odwiedzić kilka miejsc na dawnym torowisku kolejowym i wykorzystać do tego celu głównie rower i Green Velo.
Startujemy w Gołdapi, potem wjeżdżamy w odcinek Green Velo przy ulicy Lipowej. Wyjeżdżamy na Kolejową i Suwalską kierujemy się w stronę Botkun. Za Botkunami skręcamy w lewo na leśny odcinek szlaku rowerowego. Jadąc dalej tym szlakiem natrafimy na wiadukt kolejowy, pod którym jeździły pociągi jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
I tu proponuję zjechać w lewo ze szlaku Green Velo, jadąc leśną drogą wzdłuż torowiska dojedziemy do pary zabytkowych mostów kolejowych nad rzeką Jarką. Nie są co prawda tak wysokie jak mosty w Stańczykach (te mają 14,70 m wysokości w Stańczykach 36), jednak są nie mniej malownicze. Warto jest zejść pod mosty i zrobić kilka zdjęć, tyle że schodzenie wymaga ostrożności. Niestety przez mosty od pewnego czasu nie można przejechać. Przejazd został zagrodzony.
I z tego miejsca moglibyśmy już wracać do domu, gdyż wraz z drogą powrotną zaliczymy około 16 kilometrów.
Mimo to bardziej wytrwałym proponuję powrót na Green Velo i jazdę w kierunku Stańczyk. Dojedziemy tam bez trudu kierując się licznymi znakami przebiegu szlaku. W Stańczykach atrakcją będą nie tylko mosty, ale również nowa, wysoka wieża widokowa, skąd rozciąga się bajeczny krajobraz.
Odwiedziwszy Stańczyki, aleją pośród jarząbów szwedzkich, dojedziemy do drogi wojewódzkiej 651. Skręcamy w lewo i udajemy się w kierunku Dubeninek. Po drodze (jeszcze przed Dubeninkami) dojedziemy do wsi Kiepojcie. Będzie tu drogowskaz informujący o kolejnych zabytkowych mostach i wiadukcie (wiaduktem nazywamy obiekt, pod którym nie płynie rzeka). Skręcamy w prawo w drogę żwirową i jedziemy uważnie, by nie się nie pomylić. Tu będziemy mieli okazję zobaczyć zarówno zabytkowy wiadukt kolejowy, jak i parę mostów kolejowych spinających brzegi rzeki Bludzi.
I tu ciekawostka – do jednego z tych wiaduktów nigdy nie doprowadzono drogi, dlatego wejść na ten obiekt może raczej tylko… alpinista.
Po obejrzeniu wiaduktów wracamy do drogi nr 651, skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Gołdapi. Po drodze możemy odwiedzić już mniejsze nieczynny wiadukty, choćby w Zawiszynie albo w Rakówku tuż przed Galwieciami.
Ta trasa jest dla bardziej wytrwałych, ponieważ liczy około 70 km.
Zaśpiewaj z nami Rowerek mój rowerek
Dojedź rowerem do Trzech Świerków – Sława Tarasiewicz
Uwierz w siebie – Jacek Rakowski
Cztery pory roku w obiektywie Agnieszki Zdancewicz
Nazywam się Agnieszka Zdancewicz. Mieszkam w Kolniszkach niedaleko Gołdapi. Moją pasją jest fotografia przyrodnicza. Wielokrotnie byłam laureatką różnych konkursów fotograficznych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim ,czy nawet ogólnopolskim .Chciałabym Wam przedstawić kilkanaście zdjęć, które wykonałam w swojej pięknej krainie, miejscu w którym mieszkam, wędruję i fotografuję okoliczną przyrodę. Prace przedstawiają krajobrazy, zwierzęta i roślinność podczas czterech pór roku. Od wielu lat uczestniczę też w Zielonych Dniach w Gołdapi i innych akcjach ekologicznych organizowanych w SP2. W 2013 roku otrzymałam tytuł Przyjaciela Szkoły SP2 , a w 2017 roku nagrodę Zielonej Koniczynki. Zapraszam serdecznie do obejrzenia moich prac.
Górska Odyseja i Zielone Dni w Gołdapi 2021 .
Dominik Dobrowolski zaprasza do lektury artykułu opisującego marcowy etap akcji:
https://zielona.interia.pl/…/news-gorska-odyseja… .
Każdy może włączyć się (na odległość) do wyprawy, robiąc własne sprzątania lasów w dowolnej części Polski i przysyłając do gorska.odyseja@gmail.com zdjęcie z karteczkę #GórskaOdyseja.
Już dołączyliśmy, dołącz i ty…
Fundacja Nasza Ziemia – nasz sposób na czysty świat
Woda z cytryną – przygotuj i wypij 🙂
- Przygotowanie wody z cytryną jest proste.
- Do szklanki wody wystarczy wcisnąć sok z połówki cytryny i zamieszać.
- Amatorzy kwaśnego smaku mogą wyciskać więcej.
- Dozwolone są różnego rodzaju dodatki, np. miód, mięta, cynamon czy imbir.
- Są zarówno zwolennicy picia zimnego, jak i ciepłego napoju.
Smacznego!
„SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO”
Dzień dzień trzeci – FIOLETOWO–NIEBIESKI.
Ułóż na talerzu kompozycję owocową, warzywną lub owocowo-warzywną. Dominującymi dzisiaj kolorami są FIOLETOWY i NIEBIESKI. Podpisz kompozycję (imię, nazwisko, grupa lub klasa), a jej fotografię prześlij na adres tereska.augustynowicz@wp.pl jeszcze dzisiaj do godziny 18-tej.
Szczegóły konkursu znajdziesz w załączonym regulaminie. Regulamin konkursu
Póki radość jest w nas…
Najsympatyczniejsi w szkole wybrani. Wyróżnia ich pozytywna energia, przyczyniają się do polepszenia komunikacji i relacji z innymi. Są uczynni, sympatyczni, uśmiechnięci, kulturalni, koleżeńscy, mili, przyjaźni… Nietrudno zauważyć ich w szkole, podczas pracy, nauki i zabawy…
Oto spora grupa optymistów z “dwójki” .
- kategoria dorośli
*Cezary Barwicki *Anna Budzińska *Alina Oleszczuk *Marcin Mościński *Ewa Słomska *Edyta Izbicka *Stanisława Mossakowska *Iwona Jadeszko*
- kategoria dzieci
*Maria Wasilewska *Igor Wilczyński* Weronika Orłowska *Antoni Sakowicz* Dominika Żukowska* Zuzia Galińska *Mikołaj Łaguna *Michał Woronkiewicz *Martyna Łyp* Dominik Truchan * Kamil Omilianowicz *Ania konieczny*
Gratulujemy
Póki radość jest w nas… Robert Janson – Małe szczęścia (1997)
TRZYMAJ FORMĘ
Dominika Żukowska i Emilia Zalewska o piłce ręcznej.
Piosenką Iść w stronę słońca kończymy dzisiejszy dzień
Piękny, stary utwór napisali Janusz Kruk (muzyka) i Andrzej Mogielnicki (słowa). Został on nagrany i wydany w 1981 roku, ukazał się na pocztówce dźwiękowej Tonpressu i tzw. “czwórce” – ” VIII konkursu na piosenkę dla młodzieży”. W 1986 roku piosenka w wersji koncertowej trafiła na album Greatest Hits – Live, a w 1991 na składankę 18 Greatest Hits. “Iść w stronę słońca” to jeden z największych przebojów zespołu. W maju 1981 piosenka zwyciężyła w plebiscycie Studia Gama na najlepszy utwór dla młodzieży. Obecnie “Iść w stronę słońca” zalicza się do grupy tzw. “evergreenów” – piosenek, które nie odchodzą w zapomnienie mimo upływu lat. I najważniejsze utwór idealnie pasuje do naszego kolejnego zielonego dnia.
Zapraszamy
Jakie słoneczne, radosne działania towarzyszyły dziś Tobie? Pochwal się w komentarzu…
Fundatorami nagród z okazji Zielonych Dni w Gołdapi są
Urząd Miejski w Gołdapi | Starostwo Powiatowe w Gołdapi |
Nadleśnictwo Gołdap | Rada Rodziców przy SP nr 2 w Gołdapi |
Moje miasto bez elektrośmieci | Fundacja Nasza Ziemia |
Gołdap Travel | |