Spotkania edukacyjne dla osób starszych w bibliotece

 „O finansach… w bibliotece – II edycja”

Podstawowym działaniem Biblioteki Publicznej w Gołdapi było zrealizowanie w ramach projektu czyli organizacja i przeprowadzenie kursu „O finansach … w bibliotece – II edycja”, pięciu 3-godzinnych spotkań dla osób starszych. Każde spotkanie poświęcone innym zagadnieniom związanym z bezpiecznym, świadomym korzystaniem z usług finansowych. Spotkania zostały zorganizowane w okresie od 11 kwietnia do 24 kwietnia 2013 r. zgodnie z założeniami projektu.

Spotkania odbywały się w Bibliotece Publicznej w Gołdapi (pracownia komputerowa – odpowiednia ilość komputerów z dostępem do Internetu dla uczestników) od godz. 16.00 – 19.00. w grupie 20 – 22 osób.
Pierwsze spotkanie miało miejsce 11 kwietnia. Na wstępie spotkania uczestnicy mieli możliwość poznać się i obejrzeć prezentację z I edycji „O finansach… w bibliotece” z także poznań realizację i czas trwania szkoleń. Następnym etapem było rozdanie loginu oraz pin dla każdego seniora oraz zalogowanie się na stronie i przystąpienie do kursu. Moduł I z zagadnieniem „Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem” polegał na zapoznaniu się z zasadami tworzenia budżetu domowego i racjonalne planowanie wydatków. W oparciu o informacje i filmy seniorzy poznali możliwości oszczędności w budżecie domowym m.in. jak rozsądnie minimalizować wydatki oraz jakie są zasady bezpieczeństwa kupowania przez Internet oraz prawa konsumenta w sieci oraz sposoby ich egzekwowania. Pierwsze spotkanie zakończyło się testem dla seniorów sprawdzającym zdobytą wiedzę podczas kursu.
Temat II modułu „Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?” odbyło się 15 kwietnia i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród seniorów. W oparciu o kurs seniorzy poznali podstawowe usługi bankowe (konto osobiste, lokaty, rachunki oszczędnościowe, kredyty, karty płatnicze i kredytowe). Ważnym elementem finansowym są również korzyści dla klientów banków związane z usługami (bezpieczeństwo środków, gwarancje bankowe, możliwość pomnażania środków – oprocentowanie itp.) a także co powinien wiedzieć klient banku (rodzaje opłat pobieranych przez banki (np. prowizja, opłaty za usługi), umowa z bankiem, ochrona praw konsumenckich klientów banków. Dużym zainteresowanie wśród seniorów okazał się wybór konta bankowego – dostosowanie do potrzeb i preferencji klienta, porównanie przykładowych ofert banków komercyjnych i spółdzielczych i zakładanie konta i e-konta, obsługa e-konta – jakie są korzyści z bankowości internetowej, jak robić przelewy? i jak zlecić polecenie przelewu i polecenie zapłaty? a co najważniejsze koszty usług bankowych – jak je sprawdzać?. Końcowym etapem był również test sprawdzający wiedzę zakończony przez seniorów 100%.
Seniorzy zainteresowani kursem w celu pogłębienia wiedzy wyrazi chęć spotkania już następnego dnia a więc 16 kwietnia o 16.00 wszyscy spotkaliśmy się aby zrealizować III moduł „Kredyty, lokaty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową”. Po zalogowaniu seniorzy uważnie czytając informacje mieli możliwość sprawdzenia jak wybrać najkorzystniejszą lokatę (obliczanie oprocentowania lokat, zawarcie umowy z bankiem, porównanie ofert różnych banków, w tym spółdzielczych) w wersji demo banków.
Zakładanie lokaty przez Internet, kredyt a pożyczka – podobieństwa i różnice, co powinien wiedzieć kredytobiorca – ocena zdolności kredytowej, zawieranie umowy kredytowej, koszt kredytu, jak odróżnić bank od parabanku?, sprawdzanie wiarygodności instytucji finansowych te wszystkie zagadnienia poznali seniorzy podczas spotkania. Dyskusja w czasie spotkania wśród seniorów dotyczyła głównie parabanków ale również różnicy kredyt a pożyczka . Seniorzy stwierdzili że takie informacje są bardzo istotne w życiu. W spotkaniu uczestniczyła zaproszona przez bibliotekę policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi. Bardzo chętnie przybyła na spotkanie przestrzegając seniorów przed parabankami a także udzieliła informacji jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych podczas wypłaty z bankomatów i płacąc w sklepie. Istotne były wskazówki policjantki dotyczące kradzieży lub zagubienia karty płatniczych a także pożyczania pieniędzy polegającej na sposobie „na wnuczka” – jak się zachować w takich sytuacjach. Spotkanie zakończone testem na 100%.
Moduł IV „Ubezpieczenia” odbył się 22 kwietnia 2013r.. Seniorzy poznali na czym polegają ubezpieczenia? – jakie są obowiązkowe a jakie dobrowolne. Po takim szkoleniu seniorzy doskonale wiedzą określenia polisa i ONW i na co należy zwrócić uwagę przy wyporze polisy a także jakie są ceny polis dogodne dla kieszeni seniorów ponieważ rynek firm ubezpieczeniowych jest obecnie bogaty jeśli chodzi o wybór. Oczywiście jak wszystkie moduły ten także zakończył się testem wykonanym przez uczestników spotkania.
Podsumowaniem i ostatnim spotkaniem kończącym projekt „O finansach… w bibliotece” odbył się 24 kwietnia V modułem „Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na budżet domowy?”. Uczestnicy w bibliotece dowiedzieli się co to są banki komercyjne a bank centralny. Jaki jest wpływ działalności Narodowego Banku Polskiego na nasze życie codzienne i jak zauważyć działalność i stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. W związku ze zbliżającą się strefą euro i wejściem do Polski seniorzy poznali korzyści i obawy przed dotyczące działalności banków w sferze ekonomicznej. Spotkanie w bardzo miłej atmosferze zakończyło się testem.
Przeprowadzony kurs z wiedzy ekonomicznej dla seniorów to nowe działania biblioteki skierowane dla określonej grupy społeczności lokalnej podkreślając fakt iż żadna instytucja w powiedzie takowych działań nie prowadzi. Biblioteka Publiczna w Gołdapi w ubiegłym roku uczestniczyła w I edycji i zajęła znaczące II miejsce w konkursie ogólnopolskim. W bieżącym roku także przystąpimy do konkursu. Podczas wywiadu z seniorami należy podkreślić że jest zapotrzebowanie na organizowanie szkoleń komputerowych. W spotkaniach uczestniczyło część uczestników Uniwersytetu III wieku oraz seniorzy przyprowadzeni przez seniorów. Ogólnie wszyscy nie kryją zadowolenia ze spotkań w miłej atmosferze ze słodkim poczęstunkiem. W ramach projektu uczestnicy otrzymali gadżety reklamowe z logo biblioteki oraz FRSI i NBP. Każdy z uczestników spotkania otrzymał certyfikat z rąk Dyrektora Biblioteki Publicznej w Gołdapi z gratulacjami.
Na spotkania w ubiegłym roku zaproszone zostały biblioteki z powiatu gołdapskiego i w 2013 roku Biblioteka w Dubeninkach i filia w Żytkiejmach po spotkaniu w gołdapskiej bibliotece przystąpiła do projektu „O finansach… w bibliotece” poszerzając swoja ofertę w regionie.
Szkolenia w Bibliotece Publicznej w Gołdapi przeprowadziły pracownice biblioteki Agnieszka Pietrewicz i Halina Wojtanis.