„Zagubiony Wątek” wystawa Malarstwa Romy Waszak.

Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do zwiedzania wystawy w Izbie regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza” prezentowane prace są efektem projektu Zgubiony Wątek. Dziesięć wielkoformatowych (150cmx200cm) portretów obrazuje deficyty, które uniemożliwiają nam pełne, harmonijne funkcjonowanie, a które sami sobie zafundowaliśmy zapominając o oczywistych zdawałoby się potrzebach.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do od 1 do 30 lipca 2021 r. w II budynku muzealnym przy ul. Kościuszki 30 A

Zgubiliśmy wątek łączący nas z naturalnymi właściwościami, możliwościami, zdolnościami pozwalającymi na realizację tych potrzeb. Powoduje to niepokój i dyskomfort, prowadzi do chorób i zaburzeń. Nie uświadamiamy sobie najczęściej skąd bierze się ten stan i nie uświadamiamy sobie też, że dysponujemy remedium. Coś co naturalne i niezbędne zostało zagłuszone przez niefortunną edukację, socjalizację, normy, nakazy, mody i schematy. Dopóki tego nie dostrzeżemy nie ruszymy się z miejsca, nie uratuje nas żadna Biała Lokomotywa, a nasz rozwój i sukcesy będą bardzo powierzchowne.

Tytułowy zgubiony wątek odwołuje się też wprost do rękodzieła jako naturalnej formy ekspresji twórczej, którą niestety wyparła masowa produkcja.

Umknęła nam prostota i przyjemność z jaką w dzieciństwie przychodziło nam tworzenie. Usztywniliśmy widzenie, dopasowaliśmy się do oczekiwań i straciliśmy umiejętność wyrażenia emocji, przekazania myśli, podzielenia się opinią za pomocą twórczości plastycznej.

Zapomnieliśmy, że każdy z nas może być twórcą kultury, a nie tylko jej biernym konsumentem.

Inne doskwierające nam „zgubione watki” to: brak korzeni i łączności z przeszłością, brak samoakceptacji, przy jednoczesnym nadmiernym skupieniu na wizerunku, tęsknota za przestrzenią i wolnością, brak kontaktu z przyrodą i szacunku dla natury, czy sztucznie generowane konflikty.

Prace były prezentowane m.in. podczas Hyde Parku Sztuki Muzeum Narodowego w Krakowie, a trzy obrazy trafiły do wirtualnej galerii 45 Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”.

Zadaniem wystawy jest skłonić do namysłu i do szukania, łapania i wiązania tych swoich zgubionych wątków – zaspokajania potrzeb i łapania równowagi. Do odkrywania i  wykorzystywania swoich możliwości.

 

Roma Waszak – plastyk, pedagog sztuki i mediów, instruktor rękodzieła artystycznego, czeladnik tkacki.

Ukończyła Akademię Sztuk Wizualnych i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej oraz studia podyplomowe z zakresu Pedagogiki Sztuki.

Pracowała jako plastyk, grafik, dekorator, projektant, nauczyciel i wykładowca. Od pięciu lat prowadzi Pracownię Skiroławki w Piłakach Małych, gdzie zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, rękodziełem i twórczością upcyklingową, a także prowadzi liczne warsztaty.

Jej sposób myślenia o własnej twórczości i działalności definiuje wiersz Edwarda Stachury „Nie brookliński most”. Ideę sztuki, która ma wspierać człowieka, realizuje tworząc projekty artystyczne, społeczne i edukacyjnej we współpracy z lokalnymi  organizacjami i instytucjami.