“Skarby Grobowca Wari” na kanale Travel Channel

Biblioteka Publiczna w Gołdapi serdecznie zaprasza do oglądania filmu “Skarby Grobowca Wari”

Film będzie można zobaczyć już jutro ( w piątek) o godzinie 19:25 na kanale Travel Channel.

Film ten w wersji kinowej można było zobaczyć w Gołdapi 19 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Pokaz ten był jednocześnie okazją do spotkania z polskimi odkrywcami i Archeologami Patrycja Przadka-Giersz i Miłoszem Gierszem https://bpgoldap.pl/europejskie-dni-dziedzictwa…/

Spotkanie to towarzyszyło otwarciu wystawy pt. tytułem  “Skarby Grobowca Wari” w naszej Izbie Regionalnej w Gołdapi,  te unikalną wystawę można oglądać  do 14 listopada https://bpgoldap.pl/skarby-grobowca-wari/ pozostało już naprawdę niewiele czasu aby spojrzeć w oczy królowej z przed ponad tysiąca lat.

opis filmu:

„Skarby grobowca Wari” to najnowszy dokument TRAVEL Channel i prawdziwa gratka dla fanów Indiany Jonesa. Wzgórze nieopodal peruwiańskiego miasta Huarmey nad Oceanem Spokojnym na zawsze odmieniło życie Patrycji Prządki-Giersz i Miłosza Giersza, małżeństwa archeologów z Polski. Badając ślady starych cywilizacji Ameryki Południowej, odkryli tam pierwsze niesplądrowane mauzoleum kultury Wari sprzed 1200 lat. To wyjątkowe znalezisko okazało się być miejscem pochówku władczyń dawnego imperium Wari, preinkaskiej cywilizacji, która położyła podwaliny pod kulturę Ameryki Południowej. W grobowcu, poza szczątkami królowej i arystokratek Wari, badacze odnaleźli także 1300 drogocennych przedmiotów, wśród nich złotą i srebrną biżuterię, naczynia z alabastru i ceramikę. W filmie „Skarby grobowca Wari” Patrycja i Miłosz opowiadają o długoletniej, pełnej niepewności i zmęczenia pracy oraz o przełomowym momencie odkopania pierwszych przedmiotów ze złota. Wszystkie cenne znaleziska można dzisiaj obejrzeć w Narodowym Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru w Limie. Są one nieocenionym wkładem w opisywaniu nieznanej historii dawnego imperium Wari. Spełniło się też jedno z marzeń Miłosza, który, dzięki nowoczesnym technikom rekonstrukcji twarzy, spojrzał „w oczy” królowej z grobowca. W 2013 roku wykopalisko polskich archeologów zostało uznane za jedno z 10 najważniejszych odkryć na świecie przez magazyn „The Archeology”.

a tu link do programu https://www.travelchanneltv.pl/program-tv,1.htm