Mapa dla pasjonatów

Kolejne cenne archiwalia podarował działowi zbiorów specjalnych Biblioteki Publicznej, mieszkający w Suwałkach gołdapianin Lech Iwanowski. Tym razem są to dwie oryginalne mapy powiatu gołdapskiego – jedna z 1949 roku, druga z 1966.

Obie wydane przez ówczesny wydział geodezji i kartografii w Białymstoku. Wiele ciekawostek zawiera starsza mapa, choćby tę, że powiat gołdapski składał się w 1949 roku z pięciu gmin – Dubeninki, Gołdap, Grabowo, Górne, Jabłonskie.

Co ciekawe nazwy gmin nie zawsze nawiązywały do miejscowości, w których mieściły się ich siedziby. Dotyczy to gminy jabłońskie z siedzibą w Skoczach (na mapie są to Skoczki) i gminy Górne z siedzibą w Pogorzeli.

Gmina Jabłońskie otaczała z dwóch stron gminę Gołdap, czyli od Rożyńska Małego (na Rożyńsku Małym kończył się od zachodu ówczesny powiat) po okolice Jurkiszek od wschodu.

Od południowego wschodu powiat obejmował dodatkowo Puszczę Borecką z Czerwonym Dworem.

Kolejną ciekawostką są nazwy miejscowości naniesione na mapę dziś nie będące w większości w użytku. W gminie Jabłońskie są to m.in.: Bale, Karcze, Suche, Wiłkacze (obecnie Wiłkajcie), wspomniane Skoczki, Bezmorgi, Zaścianek, Czerwone, Szymonowo i Flosty (obecnie Włosty).

W gminie Dubeninki – Jagiellonów, Błądzie Małe i Hajnówek. W gminie Górne – Prochy i Młyniki. Bliżej Gołdapi – Żuczki (Suczki) i Tatarki (obecnie Tatary).

Niektórzy z internatów pewnie pamiętają mapę Gołdapi i okolic sporządzoną tuż po wojnie, gdzie zamiast nazwy Gołdap była – Gołąb Mazurski.

Co ciekawe na tej mapie powiatu gołdapskiego na północ od granicy, w miejscu gdzie znajduje się obwód kaliningradzki, napisano LSRR, czyli… Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka.

58bf17b71b8c8d64a0b4209375a98ebe29c451c7