Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń
Biblioteka Publiczna w Gołdapi od wielu lat włącza się w działania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tegoroczne 31 już Dni Dziedzictwa są obchodzone pod hasłem:” „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Gołdap Miasto – Uzdrowisko w tym roku przygotowało szczególna niespodziankę.
W ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zobaczyć wystawę w Bibliotece Publicznej w Gołdapi, a prezentowaną w II budynku Izby Regionalnej przy ulicy Kościuszki 30A. Wystawa nosi tytuł: ZDROWIE I HIGIENA W DAWNYM GDAŃSKU
Otwarcie wystawy 16 września 2023 r.
Godzina 12:00
Na nowej wystawie w Bibliotece Publiczne w Gołdapi, Izbie Regionalnej wypożyczonej z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku można zobaczyć 200 zabytków pochodzących z okresu od XIV wieku do czasów nowożytnych. Wśród zabytkowych przedmiotów znajdują się między innymi: grzebienie, szczoteczki do zębów, akcesoria kosmetyczne, nocniki, elementy dawnej infrastruktury wodociągowej, okulary, narzędzia chirurgiczne, strzykawki, butelki i pojemniki aptekarskie, fajki do tytoniu.
Dzięki ilustrowanym posterom wystawowym zwiedzający dowiadują się, jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan, skąd czerpano wodę pitną, jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej, a także gdzie powstawały szpitale i apteki.
Dobrym wyznacznikiem stopnia higieny i warunków życia dawnych populacji jest występowanie zmian na szkielecie. Z badań antropologicznych dowiadujemy się, że w utrzymaniu kondycji pomagała gdańszczanom urozmaicona dieta, wynikająca z położenia miasta nad morzem i rzeką. Historię poznajemy na przykładzie szkieletu odkrytego w trakcie wykopalisk w kościele św. Jakuba w Gdańsku. Szczątki te należały do Gotthilfa Bergemanna, dzierżawcy gospody mieszczącej się przed wiekami w Domu Gildii Szyprów.
Wystawa prezentowana do 31.01. 2024 r.