Powrót do Gołdapi

Biblioteka Publiczna w Gołdapi serdecznie zaprasza na wystawę prac Anneliese Konrat-Staschus w Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza”. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 czerwca 2023 r. o godzinie 17:00 w II budynku izby regionalnej przy ul. Tadeusza Kościuszki 30A. Wystawa przygotowana przy współpracy z Muzeum Prus Wschodnich – Ostpreußisches Landesmuseum w Lüneburgu. Wystawa sfinansowana przez Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zapraszamy do zwiedzania. Wystawa czynna do 10 września 2023r.

Twórczość Anneliese Konrat-Staschus obejmuje szeroki wachlarz technik i materiałów. Urodzona w Gołdapi w 1926 roku, już jako dziecko zetknęła się z klasycznymi technikami tekstylnymi. W 1945 roku ucieka sama z Gołdapi do Berlina, matka zostaje zamordowana a reszta rodziny wywieziona w głąb Rosji. Po ucieczce początkowo została sama w zdewastowanym powojennym Berlinie i rozpoczęła szkolenie nauczycielskie. Uczyła biologii, lecz realizowała się w edukacji artystycznej. Po 30 latach pracy jako nauczycielka i studiowaniu gobelinu na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, w 1979 roku została niezależną artystką tekstylną. Jej prace obejmują zarówno gobeliny, jak i samodzielnie opracowane metody obróbki tkanin. Pokazuje ogromne bogactwo pomysłów i zapadający w pamięć język tematów. W wielu swoich pracach Anneliese Konrat-Stalschus zajmuje stanowisko wobec wydarzeń politycznych i przetwarza momenty autobiograficzne. Z wielką wyobraźnią i kreatywnością wyszkolona tkaczka Anneliese Konrat-Stalschus rozwinęła jedną z najstarszych kulturowych technik ludzkości, pracę tekstylną, w sztukę współczesną. W ciągu ponad 40 lat jej praca zaowocowała bogatym spektrum tekstyliów w wielu technikach i szerokiej gamie materiałów.
„Każdy rodzaj materiału ma dla mnie wielką atrakcję. Kiedy odwiedzam sklepy z narzędziami, domy towarowe lub pchle targi, zawsze odkrywam coś, co pobudza moją wyobraźnię i stanowi dla mnie wyzwanie do zaprojektowania, przeprojektowania i zmiany. – Pomysły artystyczne czerpię głównie z natury.”
Zakres prac, które Anneliese Konrat-Stalschus stworzyła na przestrzeni lat, obejmuje zarówno małe prace i gobeliny, jak i bardzo duże obiekty w przestrzeni. Niektóre obiekty przestrzenne istniały tylko czasowo.
Prace Anneliese Konrat-Stalschus od ponad 40 lat prezentowane są na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech i za granicą. Jej prace znajdują się w rękach prywatnych, muzeach i kościołach w Niemczech, Szwajcarii i Europie.
Wystawa w Bibliotece Publicznej w Gołdapi, Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza” jest próbą przeglądu twórczości artystki, która powstawała na przestrzeni 40 lat.
👉Życiorys Anneliese Konrat-Stalschus
1926 urodzona w Gołdap/Prusy Wschodnie jako Anneliese Schiemann, była córką ślusarza który prowadził sprzedaż maszyn rolniczych, matka zaś pracowała na roli.
Do 1944 uczęszczała do szkoły w Gołdapi, Freiherr-vom-Stein School (Liceum)
1944/45 Służba Pracy Rzeszy w Parteinen, pow. Wehlau (Prusy Wschodnie) i Królewcu
1945 ucieczka do Berlina, początek kształcenia w zawodzie nauczycielki
1948 egzamin państwowy dla nauczycieli w Berlinie
1949 małżeństwo z nauczycielem Walterem Konratem (zm. 1969)
Do 1977 nauczała w Berlinie-Charlottenburgu, koncentrując się na edukacji artystycznej
1977 Zakończenie działalności dydaktycznej z powodu choroby, rozpoczęcie studiów w Hochschule der Künste w Berlinie, tkactwo obrazów u prof. Gerdy Loehning,
Od 1980 mieszka i pracuje razem z Konradem Voßem (zm. 1989) w Melle koło Osnabrück, gdzie ma własną pracownie jako niezależna artystka.
1992 wyszła za mąż za biegłego rewidenta Paula Stalschusa (zm. 2004), przeniosła się wraz z pracownią do Mellingen koło Weimaru,
2007 Przeprowadzka z powrotem do Berlina.