W mandżurskiej tajdze
16 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie dyskusyjnego klubu książki w Filii w Grabowie. Konwersacja dotyczyła powieści Igora Newerlego „Leśne morze”
Pisarz opisuje losy wybranej grupy ludzi, różnych narodowości, odmiennej kulturze żyjących w mandżurskiej tajdze, tytułowym “Leśnym morzu”, które oddziela ich od współcześnie rozgrywających się zawirowań wojennych (1939-1944). Główny bohater Wiktor Domaniewski, polski maturzysta, zmuszony do ukrywania się w tajdze spotyka na swojej drodze łowców, myśliwych, zbiegów z którymi stara się przetrwać ciężkie czasy zdobywając żywność, budując schronienie, znajdując pierwszą miłość. Postaci opisywane przez autora są wyraziste, nietuzinkowe, niebanalne przesiąknięte jakimś cierpieniem, związanym z surowym życiem, jak i przeżytą tragedią, ponieważ: “Każdy nosi w sobie jakąś szklaną górę, o której krawędzie całe życie się kaleczy”.
Mandżurska tajga- pierwotny, dziki ekosystem leśny jest schronieniem tak ludzi, jak i zwierząt, których losy przeplatają się wzajemnie, często zależą od siebie. Tak jedni, jak i drudzy muszą zmagać się z nieokiełznaną naturą, panującym klimatem, walcząc o przetrwanie, jak to w życiu bywa, z różnym skutkiem.